Bezpiecznik automatyczny, czy elektryczny?

Bezpiecznik dwuelementowy może zawierać metalowy pasek, który topi się natychmiast po zwarciu, a także zawiera niskotopliwe złącze lutowane, które reaguje na długotrwałe przeciążenie niskich wartości w porównaniu do zwarcia. Elementy bezpiecznikowe mogą być podparte drutami stalowymi lub nichromowymi, dzięki czemu element nie jest obciążony, ale można zastosować sprężynę, aby zwiększyć szybkość rozcinania fragmentów elementu.

Odpowiednie bezpieczniki

Element bezpiecznikowy może być otoczony powietrzem lub materiałami przeznaczonymi do przyspieszenia gaszenia łuku. Można stosować piasek krzemionkowy lub nieprzewodzące ciecze. Szybkość, z jaką przepala się bezpiecznik, zależy od tego, ile prądu przepływa przez niego i materiału, z którego wykonany jest bezpiecznik. Czas działania nie jest stałym przedziałem, ale zmniejsza się wraz ze wzrostem prądu. Bezpieczniki mają inną charakterystykę czasu działania niż prąd. Standardowy bezpiecznik może wymagać dwukrotnego otwarcia prądu znamionowego w ciągu jednej sekundy, szybki bezpiecznik może wymagać przepalenia dwukrotnie prądu znamionowego w ciągu 0,1 sekundy, a bezpiecznik zwłoczny może wymagać podwójnego prądu znamionowego przez kilkadziesiąt sekund. Bezpieczniki elektryczne według wielu osób są bezpieczne.

Bezpiecznik automatyczny – jego zalety

Bezpieczniki są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i stylów, dzięki czemu mogą być stosowane w wielu aplikacjach. Produkowane są w znormalizowanych układach opakowań, aby ułatwić ich wymianę. Korpusy bezpieczników mogą być wykonane z ceramiki, szkła, plastiku, włókna szklanego, formowanych laminatów miki lub formowanych włókien ściskanych, w zależności od zastosowania i klasy napięcia. Bezpieczniki elektryczne często posiadają cylindryczny korpus zakończony metalowymi zaślepkami. Niektóre bezpieczniki kasetowe są produkowane z zaślepkami o różnych rozmiarach, aby zapobiec przypadkowemu włożeniu niewłaściwego bezpiecznika do uchwytu, nadając im kształt butelki. Bezpieczniki odnawialne mają wymienne elementy bezpiecznikowe, co pozwala na ponowne użycie korpusu bezpiecznika i zacisków, jeśli nie zostaną uszkodzone po zadziałaniu bezpiecznika. Warto również wspomnieć o tym, że bezpiecznik automatyczny posiada wiele zalet, więc jest często stosowany. Pakiety bezpieczników mogą zawierać funkcję odrzucania, taką jak kołek, gniazdo lub wypustka, która zapobiega zamianie podobnych, podobnych do siebie bezpieczników.

Dodaj komentarz