Na czym polega kompensacja mocy biernej?

Ochrona środowiska to jedna z kluczowych kwestii poruszanych w dzisiejszych czasach. Jest to niewątpliwie ważna kwestia, ponieważ ilość zanieczyszczeń różnego rodzaju drastycznie wzrasta. Chcąc przyczynić się do ochrony środowiska poprzez codzienne czynności, warto zainteresować się technologiami proekologicznymi dla domostw. Jedną z nich jest kompensacja energii biernej.

Co to jest?

Kompensacja mocy biernej to proces, którego celem jest zmniejszenie ilości biernej biorącej udział podczas pobierania energii przez odbiorniki podłączone do sieci energoelektrycznej. W ten sposób można znacząco zmniejszyć rachunki za prąd co będzie odczuwalne dla naszego portfela.

Skąd bierze się energia bierna?

Odbiorniki podłączone do sieci elektrycznej wykorzystują moc czynną do wykonania zadanej pracy, podczas której dochodzi do strat ciepła. Energia bierna również bierze udział we wszystkich czynnościach odbiorników, jednak sama w sobie nie wykonuje żadnej pracy. Jednakże obciąża sieć elektryczną co wiąże się ze skróconą żywotnością kabli.

W jaki sposób prowadzić kompensację mocy biernej?

Jak powszechnie wiadomo, kompensacja mocy biernej niesie ze sobą wiele różnorodnych korzyści. Przede wszystkim potrafi wydłużyć żywotność sieci elektrycznej, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach kiedy sieć jest mocno obciążona. Do wykonania tego procesu wymagany jest kondensator mocy biernej. Tego typu urządzenie może być przeznaczone do całej grupy odbiorników oraz dla indywidualnego. Kondensator mocy biernej musi być dobrany do danych odbiorników, aby był w stanie sprostać kompensacji mocy biernej.

Czy warto?

Kompensacja energii biernej jest procesem, który może nieść ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim należy mieć w pamięci to, że wydłuża żywotność sieci elektrycznej. W przypadku poważnej awarii sieci elektrycznej, koszt jej naprawy lub modernizacji może być bardzo wysoki. Poprzez zastosowanie kondensatora mocy biernej można uniknąć takich sytuacji.

Prócz wydłużenia życia sieci elektrycznej, a tym samym uniknięcia poważnych awarii, należy pamiętać o mniejszej ilości energii biernej obciążającej sieć. Jest to samo w sobie oszczędnością, gdyż dostawca prądu nie będzie miał podstaw do naliczenia dodatkowych opłat. Ponadto, samo kompensowanie mocy biernej jest jednym ze sposobów ochrony środowiska przed nadmiernym poborem energii elektrycznej.

Dodaj komentarz