Prawidłowy montaż okien — jak to zrobić dobrze?

Prawidłowy montaż okien jest niezwykle ważny. Nawet najlepsze okna nie spełnią swojego zadania, jeśli będą nieprawidłowo zamontowane. Niewłaściwie zamontowane okna mogą przede wszystkim przeciekać, a ponadto i szybko ulec zniszczeniu. Na co zwracać uwagę podczas montażu oraz jakie są najczęstsze błędy montażowe okien popełniane przez montażystów?

Co należy wziąć pod uwagę podczas instalacji okien?

Podczas prawidłowego montażu okien powinno się pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, staranność jest ważniejsza niż szybkość wykonania pracy. Po drugie, sposób montażu okien zależy od czynników, takich jak rodzaj ściany (z jakiego materiału jest wykonana, czy jest jednowarstwowa, dwuwarstwowa czy ocieplona wewnętrznie) oraz gdzie okno ma być zainstalowane. Jednak przede wszystkim nie wolno zapominać o tym, że każde okno jest inne.

Przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie przeczytać instrukcje producenta. To pomoże przeprowadzić Prawidłowy montaż okien i pozwoli uniknąć wielu błędów.

Nieprawidłowe wymiary ościeżnic drzwiowych

Częstym błędem jest instalowanie okien, które są za małe lub za duże w stosunku do otworu. Jest to zwykle wynikiem nieodpowiednich pomiarów.

Ościeże należy mierzyć po wyrównaniu krawędzi i podmurówki, ale przed tynkowaniem ścian zewnętrznych. Jeśli mierzy się podbicia przed poziomowaniem, może się okazać, że podczas poziomowania zmieniły się wymiary. W takim przypadku nawet milimetr może zrobić różnicę. Pomiary należy wykonywać bardzo ostrożnie za pomocą taśmy mierniczej i poziomicy. Należy upewnić się, że kąty otwarcia okien są rzeczywiście proste.

Do prawidłowego montażu okna okno musi być nieco mniejsze od ościeża. Oznacza to, że należy pozostawić niewielką szczelinę na wypadek deformacji okien z powodu zmian temperatury.Prawidłowa szerokość szczeliny między ramami okiennymi zależy nie tylko od długości ramy, ale także od rodzaju zamawianego okna. Różni się w zależności od tego, czy okna są wykonane z drewna, PCV czy aluminium. W przypadku drewna szczelina powinna być nieco mniejsza.

Jakie są skutki błędów pomiarowych?

W przypadku błędów pomiarowych zainstalowanie okien o niewłaściwym rozmiarze z pewnością spowoduje problemy w przyszłości. Jeśli szczelina będzie zbyt mała, może dojść do uszkodzenia ramy (z powodu deformacji spowodowanej zmianami temperatury). Skutkiem tego będą problemy z otwieraniem i zamykaniem okna, szczególnie latem. Trzeba się też liczyć z problemami ze szczelnością okna.

Jeśli szczelina jest zbyt duża, monterzy zazwyczaj próbują rozwiązać problem zbyt dużą ilością pianki, co niestety może również uszkodzić okna. Zbyt małe okno uniemożliwi prawidłowe połączenie ze ścianą, co wpłynie na szczelność. Jeśli okno jest za małe, należy użyć specjalnej listwy przypodłogowej lub bloczków z betonu komórkowego.

Dodaj komentarz