Energooszczędność domów mieszkalnych

O energooszczędności domu mówi się wtedy, gdy zapotrzebowanie na ciepło w skali jednego roku wynosi nie więcej niż 70 kWh na jeden metr kwadratowy. Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno dla budownictwa tradycyjnego to zapotrzebowanie było dwukrotnie wyższe. Przepisy, które weszły w życie w 2012 roku, zdołały to jednak zmienić.

Skąd popularność rozwiązań energooszczędnych?

Nie tylko chęć dostosowania się do nowych przepisów doprowadziła do zwiększenia zainteresowania rozwiązaniami energooszczędnymi, choć na pewno dla niektórych osób możliwość uniknięcia kary będzie jakąś dodatkową motywacją.

Mając wybór, każdy wolałby się zdecydować na skonstruowanie domu energooszczędnego, na którym sam później mógłby oszczędzać, tyle że niegdyś przygotowanie takiego domu wiązało się ze znacznie większym wydatkiem. W tym momencie nie jest to natomiast nie wiadomo jaka inwestycja. Domy energooszczędne są niewiele droższe od tych „tradycyjnych”.

Czym charakteryzują się domy energooszczędne?

To zależy od ich konstrukcji. Domami energooszczędnymi mogą być domy powstające z prefabrykatów, zaprezentowane i opisane na stronie https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/, ale mogą być nimi również obiekty budowane tradycyjne, którym zapewni się lepszą izolację termiczną. Energooszczędność bierze się z niskich, niemalże zerowych strat ciepła.

Technologia budowy jest najważniejsza, jednakże na energooszczędność budynku (albo jej brak) wpłyną też różne detale, takie jak sposób rozmieszczenia i wielkość okien, ilość przeszkleń, grubość i jakość warstwy styropianowej oraz sposób wykonania poszczególnych łączeń.

Jak przygotowuje się domy energooszczędne?

W tym momencie taką postać na ogół przyjmują domy modułowe, wykonywane z prefabrykatów, które pobiera się z fabryk, a następnie przewozi na plac budowy i tam już łączy, ustawiając je na wcześniej wylanych fundamentach.

Niektóre obiekty modułowe mogą być przewożone z miejsca na miejsce. Dzięki temu w razie potrzeby zawsze da się usunąć je z działki i przetransportować na inny plac budowy.

Dodaj komentarz