Budowa domu to przede wszystkim szereg trudnych decyzji, które mają wpływ na koszt samej budowy oraz późniejsze koszty comiesięcznej eksploatacji budynku. Jednym z najistotniejszych elementów każdego budynku jest rodzaj ogrzewania.
Ogrzewanie – przegląd dostępnych rozwiązań
Przy budowie nowych domów raczej odchodzi się od tradycyjnych kotłów węglowych. Nowoczesne kotły są oszczędne i wydajne energetycznie, jednak ogrzewanie domów paliwem stałym zawsze wiąże się z mniejszym komfortem oraz problemem prawidłowego składowania materiałów opałowych. Obecnie królują 2 podstawowe rozwiązania: pompy ciepła oraz ogrzewanie gazowe. Oba rozwiązania można, a wręcz należy wspomagać wydajnymi panelami fotowoltaicznymi.
Zalety ogrzewania gazowego
Użytkowanie pompy ciepła jest bardzo wydajne finansowo, jednak sama cena i montaż pompy to wydatek tak wysoki, że wciąż niemożliwy do udźwignięcia w wielu gospodarstwach. Koszt instalacji gazowej w domu również nie należy do najniższych, jednak jest zdecydowanie łatwiejszy do pokrycia. Obecnie przyłączenie gazu do przeciętnego domu znajdującego się w rozsądnej odległości od gazociągu (maksymalnie ok. 15 metrów) nie powinien wynieść więcej niż 6 – 8 tys. PLN. Przy rozsądnym rozplanowaniu prac może być nawet niższy.
Co się składa na koszt instalacji gazowej w domu?
Instalacja gazowa, aby była bezpieczna musi zostać wykonana zgodnie z najlepszymi i sprawdzonymi wymogami. Realizacja tego przedsięwzięcia jest o tyle prostsza, że wymogi te stawia polskie prawo i właściwie każda osoba jest w stanie ogrzewać swój dom gazem. Oprócz zakupu materiałów i wykonania instalacji istotnymi wydatkami jest opłacenie projektanta z uprawnieniami oraz geodety, którzy odpowiednio zaplanują rozkład przewodów, umiejscowienie skrzynki gazowej etc. Ponadto konieczna jest budowa skrzynki gazowej i pokrycie kosztów przyłączenia do sieci u wybranego operatora. Wszystkie te koszty obecnie zamykają się we wspomnianym wcześniej przedziale 6 – 8 tys. PLN.