Mała architektura ogrodowa

Pięknie urządzony ogród, pełen kwiatów, krzewów ozdobnych, drzewek oraz małej architektury grodowej idealnie dobranej do ułożenia terenu oraz gustu to marzenie wielu właścicieli zarówno wielkich parceli, jak i małych działek pracowniczych. Aby je spełnić, gotowi są wiele godzin dziennie poświęcić na pielęgnowanie swoich ogrodów i wymyślanie coraz to nowych ulepszeń.

Domki w ogrodzie

Trudno wyobrazić sobie nawet niewielki ogród działkowy bez charakterystycznej altanki. Jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu na działkach pracowniczych królowały domki campingowe z płyty wiórowej, a domek ogrodowy z drewna lub cegły należał do rzadkości. Współcześnie właściciele i użytkownicy ogrodów stawiają na wygodę i estetykę, stąd też domki ogrodowe niejednokrotnie mają rozmiary małego domu mieszkalnego o powierzchni 35 metrów kwadratowych, czyli takiej, na którą nie potrzeba pozwolenia na budowę. Standardowy domek ogrodowy składa się z dwóch części: gospodarczej, przeznaczonej do przechowywania narzędzi ogrodniczych, składanych mebli ogrodowych, drabiny, taczki oraz elektronarzędzi w postaci kosiarki i piły oraz części mieszkalnej, zazwyczaj większej, czasem z wydzielonym aneksem kuchennym i toaletą. Niejednokrotnie na poddaszu jest na tyle dużo miejsca, że da się wygospodarować wygodną sypialnię dla dwojga. W tak wyposażonej altance ogrodowej można przyjemnie spędzać czas, zażywając odpoczynku po pracy przy kwiatach i warzywach lub po całodniowym wysiłku zawodowym.

Mała architektura ogrodowa

Domek ogrodowy to jednak tylko niewielka część ogrodu. Aby dobrze wypoczywać potrzeba znacznie więcej inwestycji i pracy. Oprócz altanki w ogrodach stawia się mniej lub trwalsze konstrukcje drewniane, betonowe, kamienne bądź gipsowe. Zacząć należy od ogrodzenia, które często ma za zadanie nie tylko oddzielić od siebie graniczące posesje, ale też osłonić właścicieli przed wzrokiem sąsiadów. Z tego też powodu często są wysokie płoty z możliwością obsadzenia krzewami lub bluszczem. Dużą popularnością cieszą się pergole i drabinki przeznaczone do podtrzymywania pnączy: winnej latorośli, róż, klematisów, wiciokrzewów, powojników i innych roślin wymagających podpór. W wielu ogrodach spotkamy niewielkie oczka wodne z mostkami i kunsztownymi fontannami. Dopiero zaplanowawszy wszystkie elementy małej architektury można pomyśleć nad doborem roślin.

Domek ogrodowy znajdziesz w ofercie Megiw

Dodaj komentarz