Dlaczego warto zamontować pompę ciepła?

Wiele osób zastanawia się, czy warto korzystać z pomp ciepła. Dobrze się tego dowiedzieć oraz zapoznać z głównymi korzyściami wynikającymi z zastosowania tego rozwiązania.

Oszczędność

Opłacalność instalacji pomp ciepła jest dość duża, głównie ze względu na oszczędności, jakie można osiągnąć dzięki takiemu rozwiązaniu. Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła możliwe jest znaczące zmniejszenie kosztów budowy domu, ale także jego późniejszej eksploatacji. Zakup i montaż pompy ciepła jest tańszy niż budowa kotłowni na paliwo stałe i zakup kotła, jeśli patrzy się na tę inwestycję całościowo. Inwestor nie musi budować kotłowni, montować kotłów oraz gromadzić stałego opału. Dodatkowo koszty zakupu pompy ciepła zwracają się po kilku latach korzystania z tej instalacji.

Wysoka wydajność

Kolejną zaletą korzystania z pomp ciepła jest wyjątkowo wysoka wydajność tego rodzaju instalacji. Pompa ciepła może produkować nawet 5 kWh energii cieplnej z 1 kWh energii elektrycznej. Sprawia to, że inwestycja w pompę ciepła może się zwrócić inwestorowi już w trakcie pierwszych pięciu lat jej użytkowania. Trwałość gruntowych pomp ciepła określana jest na pięćdziesiąt lat, jednak szacuje się, iż mogą sprawnie działać nawet przez osiemdziesiąt lat. Pompy ciepła są zasilane energią elektryczną, dzięki czemu bez problemów można oszacować podstawowe koszty korzystania z tego rozwiązania.

Bezobsługowość

Pompy ciepła są uznawane za urządzenia bezobsługowe. Są niezwykle proste w codziennej obsłudze, a dodatkowo nie wymagają dużych nakładów pieniężnych na ich przeglądy oraz serwisowanie. W przypadku pomp ciepła konieczne jest jedynie ich odpowiednie ustawienie oraz dostosowanie do potrzeb osób zamieszkałych w lokalu. Dzięki temu koszty korzystania z pomp ciepła są znacząco niższe niż eksploatacji tradycyjnych kotłów. Obsługa tradycyjnej kotłowni jest dość czasochłonna oraz bardzo często wymaga dodatkowych nakładów pieniężnych. Konieczny jest regularny zakup paliwa do tradycyjnego kotła, a także jego ładowanie oraz czyszczenie.

Szybkość i sprawność montażu

Wśród głównych zalet pomp ciepła można wskazać także szybkość oraz sprawność montażu, co ma istotne znaczenie na etapie budowy obiektu mieszkalnego. Pompę montuje się dość prosto i szybko. Można ją zainstalować w domu nawet przy ograniczonej przestrzeni. Natomiast kotłownia z tradycyjnym kotłem wymaga większej ilości przestrzeni i czasem ciężko jest znaleźć dla niej odpowiednie miejsce w budynku. Pompę ciepła z powodzeniem można zainstalować w dowolnym miejscu domu lub mieszkania. Może to być na przykład pralnia, pomieszczenie gospodarcze, a nawet garaż.

Dodaj komentarz