Jak wybrać tokarkę?

Należy mieć świadomość, że tokarki nie są wykorzystywane tylko przez profesjonalistów, ale znajdują również zastosowanie w warsztatach osób pasjonujących się majsterkowaniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jakie cechy mają dobre tokarki?

Prędkość obrotowa

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności zwrócenie szczególnej uwagi na prędkość obrotową. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w zależności od obrabianego materiału optymalne mogą być różne prędkości. Warto zaznaczyć, że zwiększenie szybkości umożliwia przyspieszyć pracę.

Ma jednak bardzo negatywne oddziaływanie na trwałość narzędzi czy właściwości obrabianego przedmiotu. Należy mieć świadomość, że w przypadku zdecydowanej większości dobrych tokarek dostępnych na rynku można bez żadnego problemu regulować wspomnianą prędkość obrotową.

Głębokość skrawania

W najprostszym możliwym ujęciu głębokość skrawania oznacza ilość materiału zdejmowanego jednym pociągnięciem omawianego narzędzia. Im będzie ona większa, tym szybciej zostaną obrabiane poszczególne przedmioty.

Z kolei im mniejsza, tym można spodziewać się zarówno mniejszych strat, jak i większej precyzji. Rekomendowane jest zaopatrzenie się w tokarkę, w której użytkownik będzie miał możliwość dostosowania głębokości skrawania do określonych potrzeb.

Posuw i siła skrawania

Są to kolejne bardzo istotne aspekty, które powinna uwzględnić osoba planująca kupić tokarkę. Posuw jest to zmiana położenia noża podczas jednego obrotu obrabianego przedmiotu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniany parametr tak samo, jak w przypadku prędkości obrotowej, można oceniać tylko w porównaniu do charakterystyki danego materiału, który ma być obrabiany.

Siła skrawanie jest natomiast wypadkową wszystkich sił, które są wywierane przez nóż na obrabiany materiał. Należy również zdawać sobie sprawę, że jej wielkość będzie określała z jaką siłą oddzielane są wióry. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, jakie dokładnie materiały mogą być obrabiane w danej tokarce. Nie jest rekomendowane przed podjęciem ostatecznej decyzji sugerowanie się tylko ceną. Znacznie lepszym parametrem jest stosunek ceny do jakości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba

Dodaj komentarz