Gdzie znaleźć dobrego elektryka?

Dobry elektryk to towar deficytowy – znalezienie solidnego specjalisty często przysparza niemałych problemów. Szczególnie wówczas, gdy jest najbardziej potrzebny.

Jak rozpoznać dobrego elektryka?

Co powinno cechować dobrego elektryka? Przede wszystkim musi on posiadać uprawnienia sepowskie, które potwierdzają odbyty kurs i zdane egzaminy sep. Oznacza to, że posiada on niezbędną wiedzę do bezpiecznej pracy z instalacją elektryczną – zadba zarówno o własne bezpieczeństwo w trakcie wykonywania powierzonych zadań, jak i o bezpieczeństwo użytkowników przygotowanej instalacji.

Gdzie szukać elektryków?

Internetowe portale ogłoszeniowe pełne są ofert od elektryków, „złotych rączek” i innych specjalistów, którzy podejmą się prac i napraw elektrycznych. Zanim jednak zdecydujemy się na zatrudnienie takiego wykonawcy koniecznie trzeba się upewnić, czy posiada on uprawnienie sep stosowne do zlecanego zadanie. W przeciwnym przypadku nie wolno dopuścić takiego „fachowca” do instalacji.

Zanim zatrudnisz – co trzeba sprawdzić?

W pracy elektryka podstawą są uprawnienia sepowskie – bez nich pracownik nie może nazywać się elektrykiem, co więcej nie ma prawa wykonywać prac przy instalacji elektrycznej. Uprawnienie sep jest potwierdzeniem zdobycia przez wykonawcę niezbędnej do pracy wiedzy – z zakresu budowy i działania instalacji elektrycznych, ale także z zakresu BHP i pierwszej pomocy. Poziom opanowania tej wiedzy sprawdzają egzaminy sep – samo odbycie stosownego kursu nie stanowi jeszcze podstawy do wydania uprawnień, dopiero zdanie egzaminu umożliwia zdobycie stosownych dokumentów.

Ryzyko

Instalacje elektryczne to potencjalnie niebezpieczne elementy każdego niemal budynku. Nieumiejętnie poprowadzone stanowią zagrożenia dla ludzi i mienia. Nieprawidłowe podłączenia i łączenia, błędnie dobrane przewody, źle zaplanowane punkty i wartości bezpieczników mogą prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Począwszy od możliwych zwarć i uszkodzenia sprzętów elektrycznych, poprzez ryzyko powstawania niewielkich przebić, groźne porażenia prądem na pożarach i zaczadzeniach skończywszy. Powierzenie instalacji elektrycznej laikowi niemającemu wymaganej wiedzy to duża nieodpowiedzialność. O stosownej wiedzy w Polsce świadczy posiadanie przez wykonawcę uprawnień sepowskich i to na ich podstawie należy rekrutować elektryków.

Dodaj komentarz