Znaczenie oświetlenia awaryjnego

W każdym budynku użyteczności publicznej musi być zainstalowane oświetlenie awaryjne. Wymagają tego określone przepisy prawne. Jest ono niezbędne w sytuacji zagrożenia. W przypadku np. ewentualnego pożaru umożliwia ewakuację oraz przeprowadzenie akcji gaśniczej. Ważne jest zatem, aby oświetlenie awaryjne było wysokiej klasy i niezawodne.

Dlaczego oświetlenie awaryjne jest tak ważne?

Projektując i budując budynek, w którym przebywać będzie duża ilość osób, pamiętać trzeba o możliwych sytuacjach awaryjnych, takich, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu osób przebywających w budynku. Dlatego konieczny jest montaż oświetlenia awaryjnego.

Ma ono swoje zastosowanie choćby w przypadku konieczności przeprowadzenia ewakuacji ludzi z obiektu. W związku z tym powinno być ono zamontowane w pobliżu wyjść oraz dodatkowo w korytarzach i w wąskich przejściach. Oświetlenie awaryjne ma za zadanie zapewnienie wszystkim odpowiedniej widoczności.

Wymogi dotyczące oświetlenia awaryjnego

Przede wszystkim system oświetlenia awaryjnego musi posiadać niezbędne certyfikaty oraz atesty bezpieczeństwa. Ważne jest zatem, aby Producent oświetlenia awaryjnego takie dokumenty posiadał. Montując tego typu świetlenie, pamiętać trzeba, że musi być ono podłączone do niezależnego źródła zasilania, innego niż oświetlenie główne.

Oświetlenie awaryjne musi być zainstalowane w budynkach użyteczności publicznej, we wszystkich obiektach, w których jednocześnie przebywać może ponad 200 osób. Mowa tu choćby o halach sportowo-widowiskowych, teatrach czy kinach.

Rodzaje oświetlenia awaryjnego

Dobry producent oświetlenia awaryjnego oferować powinien kilka jego rodzajów. Przede wszystkim musi być to oświetlenie drogi ewakuacyjnej, otwartej strefy oraz strefy wysokiego ryzyka. Wszystko po to, aby w przypadku awarii oświetlenia głównego, wszystkie osoby przebywające w budynku mogły zostać bezpiecznie ewakuowane, a służby ratownicze mogły przystąpić do swoich działań.

Dziś dużą popularnością cieszy się technologia LED. Dobrym wyborem będzie montaż oświetlenia awaryjnego właśnie w tej technologii. Jest nie tylko energooszczędne, ale cechuje się również długą żywotnością i trwałością.

Dodaj komentarz