Na czym polega andon?

Andon jest to jedna z metod pozwalającą bardzo szybko zareagować na problemy, które są wynikiem awariami czy wadliwych komponentów. Metoda umożliwia na monitorowanie pracy operatorów poszczególnych linii produkcyjnych czy osób, które są odpowiedzialne za usuwanie różnego rodzaju niezgodności w procesie produkcyjnym.

Na czym dokładnie polega andon?

System andon wywodzi się od japońskich producentów związanych z branżą motoryzacyjną, oznacz sygnał świetlny, który wzywa do pomocy. Warto wiedzieć, że w najbardziej nowoczesnych systemach zarządzania produkcją andon jest jednym z bardziej istotnych narzędzi służących nie tylko do kontroli poszczególnych procesów, ale również przekazania za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych informacji do właściwych jednostek organizacyjnych, iż powstał problem, który należy koniecznie jak najszybciej rozwiązać. Ponadto warto mieć świadomość, że najnowsze aktualizacje omawianego systemu pozwalają przedsiębiorstwom na przesyłanie do odpowiednich osób na smartfon lub komputer e-maila z bardzo dokładnymi informacjami związanymi z danym zdarzeniem.

Gdzie można zastosować andon?

Magazyny firmy Amazon w Wielkiej Brytanii są idealnym przykładem zastosowania omawianego systemu. Procesy konfekcjonowania, a także pakowania w tej amerykańskiej firmie w zdecydowanej większości przypadków wykonywane są ręcznie. Andon pozwala zatem nie tylko nadzorować wydajność pakowania, ale również służy do bardzo szybkiego przekazywania wezwań z poszczególnych stanowisk pakowaczy.

W ten bardzo prosty sposób został skrócony czas reakcji, uzyskano również znacznie większą wydajność procesów. Jednocześnie określony został odpowiednio zakres odpowiedzialności i obowiązków wśród pracowników pracujących na produkcji.

Potencjalnymi miejscami, gdzie można z powodzeniem wykorzystać andon należy koniecznie zaliczyć biura typu open-office czy call center.

Podsumowanie

Celem koncepcji Lean Manufacturing jest najbardziej optymalne koordynowanie działań. Stosowanie produktów omawianego systemu andon nie tylko wpłynie na poprawę efektywności procesów produkcyjnych, ale również zdecydowanie oddziałuje na efektywne wykorzystanie przez firmę praktycznie wszystkich zasobów produkcyjnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo

Dodaj komentarz