Tokarki to maszyny, które są używane bardzo często do obróbki skrawaniem. Największą popularnością cieszą się w mniejszych fabrykach, zakładach i warsztatach. Materiał, który jest obrabiany, za pomocą ruchu roboczego umożliwia uzyskać powierzchnie obrotowe, których uzyskanie innymi metodami byłoby o wiele bardziej czasochłonne i kosztowne.
Jak pracuje tokarka uniwersalna do metalu?
Do toczenia różnego rodzaju przedmiotów używane są, oprócz tokarek także inne narzędzia, takie jak nóż tokarski, wiertła i inne. Jednak to właśnie dobór odpowiedniego rodzaju tokarki wpływa na perfekcyjne obrobienie przedmiotu. Dopasowanie odpowiednich parametrów toczenia zależy od wielkości i rodzaju materiału poddawanego obróbce, od noża, a także od chropowatości. Rośnie ona wraz z prędkością posuwu, a maleje przy prędkości skrawania. Zależności te ograniczają niektóre zjawiska, które zachodzą w trakcie toczenia, ponieważ zbyt szybka prędkość skrawania powoduje, że zarówno narzędzia jak i materiał nagrzewają się, natomiast zbyt wolny posuw ogranicza ilość materiału. Wymiarowa dokładność zależy od jakości wykonania tokarki.
Jak przebiega proces toczenia?
Tokarka uniwersalna do metalu ma szczęki, w których mocuje się materiał. W razie potrzeby można go podeprzeć na tzw. koniku. Narzędzie to mocuje się w urządzeniu zwanym imakiem, który znajduje się na suporcie wzdłużnym i poprzecznym. Umocowany jest bezpośrednio do szufladki narzędziowej. Umożliwia to tokarzowi sterować ruchem w dwóch osiach. Jest to oś prostopadła, a także równoległa do osi obrotu materiału. Sam proces toczenia składa się z trzech etapów: obróbki zgrubnej, kształtującej i wykańczającej. W pierwszym etapie usuwa się nadmiar materiału, pozostawiając tyle ile potrzeba do nadania mu kształtu plus lekki zapas. W trakcie obróbki kształtującej przedmiot uzyskuje pożądany kształt, natomiast w czasie obróbki wykańczającej nadaje się odpowiedni szlif całości, który zapewnia wysoka klasę dokładności i niedużą chropowatość.
Gdzie używa się tokarek uniwersalnych?
Tokarki uniwersalne do metalu używane są przeważnie w niedużych fabrykach, zakładach i warsztatach przemysłowych. Są niezastąpione zwłaszcza przy produkcjach jednostkowych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.