Jak dobierać żywice do zalewania elektroniki?

Żywice do zalewania elektroniki to powszechnie stosowane materiały, które skutecznie chronią skomplikowane zespoły elektroniczne lub indukcyjne przed różnorodnymi czynnikami. Trudno wyobrazić sobie bez nich właściwe działanie różnego rodzaju urządzeń. Mogą one różnić się pod wieloma względami, dlatego zawsze należy rozważnie je dobierać.

Właściwa ochrona delikatnych układów elektronicznych

Zespoły elektroniczne to bardzo często delikatne i składające się z wielu komponentów układy. Konieczne jest więc właściwe ich zabezpieczenie przed różnorodnymi czynnikami, choćby takimi jak wilgoć. Muszą one także odznaczać się trwałością i wytrzymałością, aby w trakcie użytkowania nie ulegały łatwo uszkodzeniom.

Żywice do zalewania elektroniki takim właśnie służą celom. Różnią się one swoimi właściwościami, dlatego należy dobierać je adekwatnie do przeznaczenia danego urządzenia elektronicznego oraz warunków, w jakich przyjdzie im pracować. Dlatego też warto przede wszystkim kierować się zaleceniami producenta, co do ich zastosowania.

Rodzaje żywic do zalewania elektroniki

Ich najważniejszy podział dotyczy składników, jakie zostały użyte do ich produkcji oraz właściwości, jakimi się odznaczają. Dlatego wyróżniamy wśród nich żywice epoksydowe, które odznaczają się większą twardością i stanowią idealną ochronę przed różnego rodzaju substancjami chemicznymi.

Żywice poliuretanowe są bardziej miękkie, dobrze amortyzują i odznaczają się świetną wytrzymałością, jeśli chodzi o bardzo wysokie temperatury. Zarówno jedne, jak i drugie mogą także zabezpieczać przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Jakie jeszcze właściwości posiadają tego rodzaju żywice?

Żywice do zalewania elektroniki nie tylko odznaczają się różną twardością i wytrzymałością na różnorodne czynniki, ale również lepkością, szybkością zastygania czy palnością – konieczne jest więc dopasowanie ich do indywidualnych preferencji oraz późniejszego zastosowania układów elektronicznych.

Dobór właściwej żywicy przesądza o funkcjonalności i trwałości danego urządzenia elektronicznego. Aby wybrać jak najwłaściwszy materiał, to najlepiej stosować się do zaleceń producenta lub zakup skonsultować ze specjalistą w tym zakresie.

Żywice do zalewania elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl

Dodaj komentarz