Jakie są najlepsze środki czyszczące mieszkanie?

Niewielu to lubi, a jednak każdy, raz na jakiś czas powinien to robić. Czyszczenie mieszkania to dla części z nas zło konieczne. Jednak odpowiednio dobrane środki czyszczące do domu mogą sprawić, iż sprzątanie stanie się mniej uciążliwe, a nawet będzie przyjemne. Tylko czym kierować się w doborze odpowiednich preparatów?

Środki naturalne

Jednym ze znanych sposobów na pozbycie się brudu jest stosowanie sody oczyszczonej oraz octu. Soda jest naturalnym wybielaczem, stosuje się ją, np. do wybielania fug, mycia ceramicznej armatury. Ocet (najlepiej spirytusowy o największym stężeniu) poradzi sobie z brudem i osadem z mydła, czy nalotem z kamienia. Korzystanie z naturalnych środków czyszczących ma wielu zwolenników. Podstawowym argumentem jest to, iż są one ekologiczne. Używając ich, nie szkodzimy środowisku naturalnemu, co w dzisiejszych czasach jest dla większości bardzo istotne. Produkty takie jak soda oczyszczona i ocet są też niezwykle tanie, w przeciwieństwie do chemicznych detergentów.

Środki syntetyczne

To, z czym na pewno nie poradzą sobie środki naturalne, to trudne i uporczywe zabrudzenia. W takim przypadku najlepsze będą chemiczne Środki czyszczące do domu. Posiadają one te same składniki, co ocet i soda, mają jednak dużo większe stężenia. Często mają też dodatkowe składniki, które usprawniają usuwanie zabrudzeń. Potrafią zwiększyć pienistość środka, co pozwala na jego lepszą penetrację, szczególnie trudno dostępnych miejsc. Cechą, która dla jednych będzie pożądaną, a dla innych zdecydowanie negatywną, jest zapach detergentów. Najczęściej do środków chemicznych dodawany jest aromat, często bardzo silny. Ma on sprawić, że poczujemy, iż umyte przez nas pomieszczenie jest czyste. Z drugiej strony, zdarza się, iż środki syntetyczne są silnie żrące, trujące. Mogą też wywoływać alergie.

Podsumowując, tylko od nas zależy czy wybierzemy syntetyczne, czy naturalne środki czyszczące do domu. Odpowiednio i systematycznie stosowane powinny spełniać swoją funkcję równie dobrze. Możemy połączyć też oba sposoby i do codziennego sprzątania używać octu i sody, a na wielkie porządki zaopatrzyć się z porządne detergenty.

Dodaj komentarz