Nowoczesne domy pasywne

Domy pasywne są obecnie bardzo popularne na całym świecie. Również w Polsce można je coraz częściej spotkać. Warto też dodać, że dom pasywny projekt jest dostosowany do potrzeb inwestora. Jednak zanim się wybierze odpowiedni projekt, to dobrze jest wiedzieć, czym jest taki dom i co go cechuje.

Jak wygląda budowa domu pasywnego?

Domy pasywne charakteryzują się prostotą i zwartą bryłą. Takie domy nie zawierają balkonów, dzięki czemu dom nie jest narażony na nadmierną utratę ciepła. Ściany w domu pasywnym są ze sobą bardzo zwarte, tak by dom mógł utrzymać w środku, jak najwięcej ciepła, co jest szczególnie ważne w zimę. Dom pasywny projekt zatem nie może zawierać żadnych miejsc, które są trudno dostępne do izolacji. Można wybrać różne kolory domów pasywnych, dzięki czemu inwestor będzie mógł wybrać taką elewację, jaka mu najbardziej odpowiada.

Jak są rozmieszczone pokoje w domu pasywnym?

Dom pasywny projektuje się tak, by najważniejsze pomieszczenia miały dostęp do światła dziennego. Dlatego też salon, jadalnia czy kuchnia znajdują się po stronie południowej. Dzięki temu są do samego wieczora ogrzewane promieniami słonecznymi. Warto też dodać, że od strony północnej w takich domach zazwyczaj nie są montowane okna. Dlatego można od strony północnej zrobić na przykład siłownię, gdyż nie potrzebujemy tam nadmiaru światła.

Jak ogrzewa się pasywny dom?

Taki nowoczesny dom ogrzewa się instalacją wentylacyjną lub można zastosować ogrzewanie podłogowe. Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie promienników na przykład na suficie, dzięki czemu zyskuje się dodatkowe miejsce, gdyż nie są obciążane ściany grzejnikami. Można również użyć klimatyzacji, która w lecie może dawać także chłodne powietrze.

Wybór pasywnego domu jest coraz częstszym rozwiązaniem. Decydują się na niego szczególnie młodzi ludzie, którzy dbają o ekologię i są ekonomiczni. Warto też dodać, że budowa takiego domu jest o wiele szybsza niż budowa domu murowanego. Cena takiego domu różni się przede wszystkim, jaki metraż się wybierze. Ważne jest również to, na jaki kolor elewacji się zdecydujemy. Wpływ na cenę może mieć również miejscowość, z której jest firma i trasa, którą muszą przebyć pracownicy, by postawić taki dom dla inwestora.

Dodaj komentarz