Jak bezpiecznie korzystać z zawiesi linowych?

Osoby pracujące w przemyśle ciężkim dobrze wiedzą jak widowiskowe może być operowanie ogromnymi elementami maszyn czy transportowanie wyrobów o olbrzymiej masie. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. Odpowiednie zawiesia linowe pozwalają wykonywać zadania pewnie i skutecznie.

Jak używać zawiesi linowych?

Jednym z pierwszych pytań na które należy sobie odpowiedzieć to czy ładunek wymaga zastosowania zawiesi pasowych, linowych czy łańcuchowych. Oczywiście, zależy to od wytrzymałości mechanicznej danego elementu oraz od jego masy. Prawidłowo użyte zawiesia pasowe gwarantują, że na przenoszonym produkcie nie pojawią zarysowania ani odciski, jednak ich użycie jest mocno ograniczone wytrzymałością. W ten sposób nie da się przenosić najcięższych ładunków. Zawiesia łańcuchowe same w sobie są dosyć ciężkie. Pomimo, że łatwo się je składa to jednak są trudne w transporcie oraz wymagają uwzględniania ich masy przy podnoszeniu ładunku. W niektórych przypadkach sprawdzą się tylko zawiesia linowe.

DOR zawiesia

DOR to inaczej dopuszczalne obciążenie robocze. Producent oczywiście wyznacza wytrzymałość pojedynczej liny, jednak w praktyce używa się kilku zawiesi w celu przenoszenia ładunku. Jak w takim razie wyznaczyć DOR w takim przypadku? Kluczowa jest tutaj ilość cięgien oraz kąt pomiędzy poszczególnymi cięgnami a także kąt pomiędzy cięgnem a podnoszonym ładunkiem. W przypadku wątpliwości należy poszukać pomocy u producenta zawiesi. Zawsze jednak należy pamiętać, że do podniesienia 2 razy większego ładunku może być potrzebne nawet co najmniej 4 razy więcej zawiesi.

Zalety lin stalowych

Zawiesia linowe są tak często wybierane, gdyż liny stalowe umożliwiają pracę w szerokim zakresie przenoszonych mas. Jest to rozwiązanie uniwersalne, gdyż daje szeroką gamę zastosowań. Wspomniano wcześniej, że zawiesia pasowe chronią ładunek przed uszkodzeniem. Jednak ta interakcja działa w obie strony: uszkodzenie zawiesia przez ładunek również jest możliwe i niestety może mieć dramatyczne skutki dla bezpieczeństwa pracowników. Natomiast zawiesia linowe cechują się dość dobrą odpornością na uszkodzenia przez ostre krawędzie. Można je również stosować w środowisku agresywnym chemicznie. Należy wtedy jednak użyć odpowiedniego rodzaju liny, czyli zawiesia o odpowiedniej klasie. Zastosowanie nieodpowiedniego zawiesia może skutkować wydłużeniem, wykruszaniem się a nawet zerwaniem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz