Palety z tworzyw sztucznych – nowa jakość w transporcie i magazynie

Trudno dziś wyobrazić sobie firmę produkcyjną lub transportową, która nie używa palet. Jeszcze do niedawna dostępne były wyłącznie palety drewniane, dziś coraz chętniej używa się palety z tworzyw sztucznych. Poznaj ich zalety.

Główne zalety palet plastikowych

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po palety plastikowe. Ta tendencja jest związana z zaletami, które ma paleta z tworzywa sztucznego. Jest o wiele lżejsza od drewnianej i łatwa do utrzymania w czystości.Bardzo ważne jest też, że paleta z tworzywa sztucznego jest niezwykle odporna na czynniki atmosferyczne i nie nasiąka wodą. Wytrzymuje też kontakt z większością agresywnych chemikaliów.Wprawdzie palety drewniane są tańsze od palet plastikowych, ale rekompensuje to długi czas żywotności tych drugich. Mogą służyć nawet 10 lat, a potem nadają się do recyklingu.

Rodzaje palet z tworzyw sztucznych

Różne palety plastikowe producent dzieli najczęściej według rozmiarów. Najczęściej używana jest paleta plastikowa 1200×800. To typowa wielkość, bardzo przydatna w różnych sytuacjach. Inne popularna wielkość to 1200×1000. Na rynku dostępne są także palety w rozmiarach niestandardowych.Palety plastikowe różnią się też konstrukcją. Palety na płozach bardzo przydają się do ciężkich ładunków. Z kolei do gniazdowania jako najlepsze palety plastikowe producent poleca te ze stopami. Dzięki temu transport pustych palet jest zdecydowanie ekonomiczniejszy. Niektóre typy palet posiadają specjalne zabezpieczające krawędzie stabilizujące.

Palety mogą być zrobione z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, co determinuje ich zastosowanie.

Co brać pod uwagę przy wyborze plastikowych palet?

Ponieważ paleta służy do przewozu i magazynowania towarów, jednym z podstawowych parametrów przy jej wyborze będzie rozmiar. Większość dostępnych palet ma ustandaryzowane wymiary, do najpopularniejszych należy paleta plastikowa 1200×800.Bardzo istotny jest też cel i miejsce używania palety. Trzeba dokładnie ustalić, czy będzie ona używana tylko do transportu czy też do magazynowania oraz sprawdzić, w jakich warunkach będzie użytkowana.Kolejną sprawą jest rodzaj produktu, który będzie ładowany na paletę. Jeśli przewidziany jest kontakt z żywnością, paleta zwykle musi spełniać dodatkowe warunki. Nie można zapominać o ładowności palet oraz o sposobie ich układania. To wszystko ma wpływ na wybór odpowiedniego typu palety plastikowej.

Dodaj komentarz