Dlaczego warto gromadzić wodę deszczową?

Choć deszcz większości z nas deszcz kojarzy się z brzydką pogodą, warto pomyśleć o tym, by gromadzić deszczówkę i wykorzystać ją w celach gospodarczych. Zbiorniki plastikowe na wodę deszczową wyglądają estetycznie i doskonale nadają się do tego, by zbierać do nich wodę z dachu.

Czy woda deszczowa jest zanieczyszczona?

Zdaniem biologów woda deszczowa jest wbrew pozorom czysta. Ma lekko kwaśny odczyn i jest miękka w odróżnieniu od wody, która płynie w rurociągu. Nie zawiera też chloru, więc jest bezpieczna dla roślin.

Należy jednak pamiętać, że deszcz spłukuje z dachu budynku wszystkie zgromadzone na nim zanieczyszczenia: przede wszystkim sadzę z kominów. Poza tym wraz deszczem na powierzchnię ziemi spływają też inne pyły, które powstały w wyniku zanieczyszczeń środowiska, np. spaliny samochodowe.

Dlatego też pojemniki plastikowe na wodę mogą gromadzić wodę do użytku gospodarczego. Nie jest to woda, która nadaje się do picia i przygotowywania posiłków dla ludzi i zwierząt.

Do czego może służyć deszczówką?

Deszczówka zgromadzona w przeznaczonym do tego pojemniku plastikowym na wodę doskonale nadaje się do podlewania. Dla roślin jest niczym nawóz naturalny. Wszystko dlatego, że ma niską kwasowość i nie zawiera substancji chlorujących, które hamują wzrost roślin. Poza tym temperatura wody deszczowej, w odróżnieniu od lodowatej wody z kranu, jest naturalna – zbliżona do aktualnej temperatury otoczenia.

Warto wykorzystywać w swoim gospodarstwie domowym pojemniki plastikowe na wodę, bo gromadzenie deszczówki wpłynie korzystnie na budżet. Woda pobierana z wodociągów kosztuje około 10 zł za m3. Drugie tyle trzeba zapłacić dodatkowo za odprowadzanie ścieków (opłata naliczana jest automatycznie za pobraną wodę). Deszczówka nic nie kosztuje, a za dobrej jakości zbiorniki plastikowe na wodę płaci się raz i korzysta przez lata.

Deszczówka doskonale nadaje się również do mycia samochodów, tarasów i podjazdów. Wielu ludzi wykorzystuje ją także w domu, ale to już wymaga większych nakładów finansowych. Wtedy wodę ze zbiornika plastikowego na deszczówkę wprowadza się odrębną instalacją do obiegu. Można ją wykorzystać do spłukiwania w toalecie, a nawet prania.

Dodaj komentarz