Paleta drewniana czy z tworzywa sztucznego? Co wybrać?

Paleta jest niezbędna w przypadku przewożenia dużej liczby towarów. Zastosowanie palet znacznie upraszcza proces załadunku i rozładunku. Przedsiębiorca może wybierać pomiędzy paletami drewnianymi a paletami z tworzywa sztucznego. Która opcja jest lepsza? Sprawdzamy to w tym poradniku.

Trwałość palety

Paleta wykonana z drewna sprawia wrażenie solidnej konstrukcji. Jednak ciężar towarów składowanych na palecie naraża całą konstrukcję na zniszczenie. Złamanie deski w palecie może spowodować, że konstrukcja stanie się niestabilna.

Paleta z tworzywa sztucznego jest konstrukcją tworzącą zwartą całość. Dzięki temu jest znacznie bardziej odporna od drewnianego odpowiednika. W trakcie wytwarzania takich akcesoriów jak palety plastikowe producent może zastosować również różne dodatki wzmacniające wytrzymałość tworzywa sztucznego.

Koszty palety

Podczas przewożenia towarów przez zewnętrznego usługodawcę należy zwracać uwagę na koszty. Zazwyczaj są one uzależnione od wagi transportowanego ładunku. Paleta plastikowa 1200×800 jest znacznie lżejsza od swojego drewnianego odpowiednika.

Palety drewniane zdobyły popularność ze względu na niską cenę. Jednak paleta z tworzywa sztucznego jest już dziś dla nich ciekawą alternatywą pod względem kosztów. Wiele firm zapewnia możliwość wynajęcia takiej palety. Dzięki temu można używać jej wielokrotnie bez ryzyka zniszczenia i konieczności zakupu nowej.

Utrzymanie palety

Paleta plastikowa 1200×800 po uzyskaniu odpowiedniego atestu może nadawać się także do przewożenia artykułów spożywczych. Utrzymanie czystości produktów wykonanych z tworzywa sztucznego jest stosunkowo łatwe. Wystarczą do tego podstawowe środki czyszczące.

Drewno to materiał, który łatwo wchłania zapachy oraz płyny. Narażone jest również na wystąpienie wilgoci. Wielokrotne użycie palety drewnianej może spowodować, że przewożenie na niej większości towarów stanie się niemożliwe.

Kwestia ekologii

Do wyprodukowania palety z drewna wymagana jest ingerencja człowieka w środowisko naturalne. Przy tworzeniu ekologicznych rozwiązań, takich jak palety plastikowe producent może używać tworzyw, które podlegają pełnemu recyklingowi.

Wytrzymałość palety plastikowej sprawia, że może być ona używana większą liczbę razy niż rozwiązania z drewna. Palety z tworzywa sztucznego są więc znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz