Czym są domy z prefabrykatów?

Wykorzystywanie nowych technologii w budownictwie sprawia, że marzenia o własnym domu mogą spełnić się w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Tak szybki termin realizacji inwestycji możliwy jest w tylko w przypadku domów prefabrykowanych.

Czym są domy z prefabrykatów?

Ta technologia przywędrowała do Polski z krajów skandynawskich. Ze względu na warunki klimatyczne okres inwestycyjny jest tam bardzo krótki. Rozwiązaniem problemu okazały się domy prefabrykowane. W wyspecjalizowanych fabrykach powstają poszczególne elementy domu (ściany, dach) gotowe do złożenia na placu budowy. Stworzenie domu z tych elementów zajmuje zazwyczaj ok. 3-4 dni. Kolejne 3-4 miesięcy trzeba poświęcić na jego wykończenie. To zdecydowanie najkrótsza droga do własnego domu.

Domy prefabrykowane mogą być produkowane z różnych materiałów, najczęściej w tym celu wykorzystywany jest beton, keramzyt lub drewno.

Zalety domów prefabrykowanych

Oczywiście największą zaletą domów z prefabrykatów jest znacznie krótszy czas realizacji inwestycji niż tradycyjnych domów murowanych. Zalet jest jednak znacznie więcej. Domy prefabrykowane mogą spełniać wszystkie normy dotyczące domów energooszczędnych lub pasywnych, co później przełoży się na znacznie niższe koszty eksploatacji. Wszystkie ocieplenia wykonywane są w fabryce.

Niewątpliwą zaletą domu prefabrykowanego jest czysty plac budowy, na którym nie trzeba gromadzić materiałów budowlanych i nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać. Na przygotowany plac budowy przyjeżdża ekipa z ciężkim sprzętem, która montuje gotowe elementy w ciągu kilku dni.

Krótki czas realizacji inwestycji przekłada się na znacznie mniejsze koszty. Oszczędności dotyczą krótszego czasu zatrudnienia kierownika budowy oraz pracowników budowlanych.

Prefabrykowany dom można wykańczać w takim sam sposób jak dom wykonywany w technologii murowanej. Idealnie gładkie ściany można bez żadnych przygotowań malować farbami, tapetować lub wykładać płytkami ceramicznymi.

Domy prefabrykowane mają podobną wytrzymałość jak domy murowane i przez ok. 2 lat nie wymagają większych remontów.

Domy z prefabrykatów stają się coraz bardziej popularne i z tego powodu przybywa producentów, którzy oferują gotowe elementy. Warto jednak wybrać producenta, który może wykazać się doświadczeniem.

Dodaj komentarz