Co ma wpływ na wytrzymałość zawiesi linowych?

Jednym z najważniejszych parametrów pracy zawiesi linowych, jest rzecz jasna ich wytrzymałość w kontekście określonych obciążeń. Problem w tym, że zależy ona od wielu czynników, a nie tylko od danych zapisanych w dokumentacji technicznej. Co zatem ma wpływ na odporność zawiesi na obciążenia liniowe?

Liczba cięgien

Na wytrzymałość zawiesi linowych ma wpływ przede wszystkim liczba cięgien. Im jest ich więcej, tym maksymalne obciążenie zawiesi znacznie wzrasta. Należy jednak pamiętać, że nie jest to wzrost liniowy. Wynika to z faktu, że większa liczba cięgien to większe ryzyko ich rozplecenia, co oczywiście wpływa na spadek ich wytrzymałości.

Sama liczba cięgien jeszcze nie decyduje o trwałości wybranych zawiesi. Mając dane na temat ich liczby, trudno tak naprawdę określić maksymalne obciążenie danego elementu. Dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na znajdujące się na zawiesiach oznaczenia kolorystyczne. To dzięki nim wiadomo, ile za jego pomocą można podnieść.

Sposób wiązania

Zawiesia linowe to dość specyficzna forma wiązań, których wytrzymałość zależy w głównej mierze od… sposobu ich założenia na detal. Podwieszenie ich w sposób standardowy (w pionie) pozwala na uzyskanie 100 procent katalogowej wytrzymałości na obciążenia. Niestety przekładanie zawiesi znacznie zmniejsza ich wytrzymałość i to nawet o 20 procent.

Nie można też zapominać o konserwacji zawiesi, która powinna być przeprowadzana zwłaszcza wtedy, gdy dany element nie jest w ogóle eksploatowany. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ zawiesia linowe – podobnie jak i sama lina – zawierają specjalny rdzeń, który pomaga smarować wewnętrzną strukturę liny.

Warunki użytkowania

Na ogólną wytrzymałość zawiesi linowych wpływają również warunki, w których są one eksploatowane. Z reguły większość z nich radzi sobie z oddziaływaniem wilgoci, aczkolwiek mimo to ich struktura w takich warunkach jest szybciej osłabiana. Na uwagę zasługuje również to, czy zawiesia linowe są odporne na oddziaływania np. środków żrących lub wysokiej temperatury.

Podsumowując, na ogólną wytrzymałość zawiesi linowych ma wpływ wiele czynników. Co gorsza – większość producentów nie informuje o tym swoich klientów. Jest to poważny błąd, ponieważ w ten sposób zwiększa się ryzyko powstania wypadku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz