Budowa domów pasywnych

Domy pasywne generują duże oszczędności związane z ogrzewaniem dlatego jest to bardzo polecana technologia budownictwa.

Czym jest dom pasywny?

Dom pasywny to sposób na bycie eko oraz na oszczędność. Elementem wyróżniającym domy pasywne jest skuteczna izolacja termiczna, która pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Budowa domów pasywnych odbywa się w sposób standardowy, ale zwiększa się ilość zastosowanych technologii. Budowa domów pasywnych skupia się na zamontowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oraz kolektorach słonecznych, a także pompy ciepła, które mają za zadanie ogrzewać wnętrze budynku.

Dom pasywny projekt

Budowa domu pasywnego wymaga przygotowania dobrego i szczegółowego projektu, który będzie zawierał wszystkie wymagania oraz normy jakie budynek musi spełniać by być pasywnym. Decydując się na Dom pasywny projekt wykonany może być przez profesjonalne biuro indywidualnie do potrzeb klienta, lub można skorzystać z gotowego już projektu. Gotowe projekty domów pasywnych są tańsze, ale muszą być one zaadaptowane do konkretnej lokalizacji. Projekty indywidualne wahają się w cenach od 8 do 25 000 zł, a cena ta uzależniona jest od wielkości budynku wyglądu jego bryły a także rozwiązań jakie zostaną w nim wykorzystane. Projekty domów pasywnych muszą być wykonane według określonych norm i muszą zawierać informacje na temat rozmiaru domu, a także jakie pomieszczenia mają się w nim znaleźć.

Wielkość oraz kształt domu

Podczas budowy domu pasywnego należy wziąć pod uwagę kształt oraz wielkość domu, ponieważ ma to bardzo duży wpływ na utrate energii. Optymalna wielkość domu waha się od 90 do 120 m2, a najlepszy kształt powinna być zwarta i być prostokątem. Przybudówki, załamania ścian oraz złamany dach powodują bardzo dużą utratę ciepła, dlatego taki kształt poszczególnych elementów nie spełni norm jakie określają dom pasywny. Dobrym rozwiązaniem jest wybudowanie domu piętrowego z użytkowym poddaszem. Jeśli jednak zdecydujemy się na dom parterowy bez poddasza użytkowego należy pamiętać o grubszej warstwie izolacyjnej jaką trzeba położyć na dachu. Budynek był domem pasywnym powinien mieć małą powierzchnię ścian oraz dachu, a najbardziej rozbudowana część budynku powinna być skierowana w kierunku południowym.

Dodaj komentarz