Gniazdka elektryczne – samodzielna wymiana

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego lub też po prostu używając mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem, w końcu dojdziemy do momentu, w którym konieczna będzie wymiana gniazdka elektrycznego na nowe. Czy jest to czynność, którą możemy wykonać samodzielnie? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i jakie gniazdka elektryczne zakupić?

Sklep z gniazdkami

Przede wszystkim zacząć należy od tego, że przy jakichkolwiek pracach elektrycznych powinniśmy wyłączyć prąd. Mowa tutaj nie tylko o samym wyłączniku, ale również o wyłączeniu lub wyciągnięciu bezpieczników z instalacji, a ponadto sprawdzeniu danego gniazdka dodatkowo „próbówką” dla pełnego bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne w przypadku instalacji w domach i mieszkaniach z drugiej ręki, gdzie tak naprawdę nie wiemy, czy instalacja elektryczna została wykonana zgodnie ze sztuką.

Sklep elektryczny, czyli sklep z gniazdkami?

Drugim krokiem powinno być odwiedzenie sklepu elektrycznego, w którym zaopatrzymy się w określone gniazdka. Warto w tym miejscu pochylić się nad samą jakością gniazdek elektrycznych oraz ich pochodzeniem. O ile w przypadku sklepów stacjonarnych możemy liczyć na pomoc obsługi, tak już w przypadku aukcji internetowych wygląda to znacznie gorzej. To właśnie przede wszystkim na aukcjach internetowych możemy zakupić gniazdka elektryczne wątpliwej jakości bez odpowiednich certyfikatów i dopuszczeń do stosowania na terenie Unii Europejskiej. Jest to o tyle istotne, że może przełożyć się na pożar instalacji elektrycznej w domu, a dodatkowo ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania ze względu na niecertyfikowane gniazdka elektryczne.

Sklep elektryczny – duży wybór

Wybierając gniazdka elektryczne warto zwrócić uwagę również na kształt części wchodzącej w puszkę elektryczną w ścianie. Tradycyjnie w polskich instalacjach stosuje się puszki okrągłe i to właśnie pod takie puszki dostępna jest większość gniazdek i włączników. Wybór jednak gniazdka o kwadratowym kształcie tylnej części będzie skutkował koniecznością zakupu pasującej puszki elektrycznej, a tym samym większą przeróbką – wymianą całej puszki w ścianie. Taką pracę warto zostawić już profesjonalnemu elektrykowi.

Podsumowując, sama wymiana gniazdka elektrycznego to odkręcenie i przykręcenie kilku śrubek (wraz z odpowiednią lokalizacją przewodów elektrycznych) i nie powinno nam to sprawić żadnych problemów. Bezwzględnie należy jednak pamiętać o odłączeniu źródła zasilania z instalacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.egniazdka.pl/

Dodaj komentarz