Podtynkowe czy nadtynkowe. Które oświetlenie wybrać?

Budując dom czy remontując mieszkanie bardzo ważne jest by wybrać odpowiednie oświetlenie. Musi być nie tylko praktyczne i dobrze oświetlać nam pomieszczenie, ale też dobrze wyglądać we wnętrzu. Warto zwrócić uwagę na oprawę natynkową i podtynkową. Czym się od siebie różnią te dwa typy oświetlenia?

Oprawa natynkowa

Nazwa tego oświetlenia wskazuje na to, iż można je zamontować na bezpośrednio na ścianie bądź suficie. Zakładanie ich jest banalnie proste, nie różni się niczym od montowania zwykłych lamp sufitowych. Mocuje się je bezpośrednio do danej płaszczyzny, korzystając z odpowiednich kołków.
Wygląd takich lamp jest zwykle bardzo prosty, nierzucający się w oczy. Oprawa natynkowa z reguły jest w kształcie kwadratu lub walca.

Oprawa podtynkowa

Najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniu z podwieszanym sufitem. Nada się też do ściany z płyty gipsowo-kartonowej. Lampa taka właściwie w całości kryje się w suficie bądź ścianie. Widoczne jest jedynie źródło światła. Minusem takiego rodzaju oświetlenia jest fakt, iż nie można w nim nic poprawić czy choćby wymienić żarówki.

Które oświetlenie wybrać?

Jak widać, oprawa natynkowa i podtynkowa dość znacząco się od siebie różnią. Mimo to łączy je wygląd samego oświetlenia. Oba rodzaje wykorzystują światła LED. Mają też bardzo prostą formę, nie rzucają się w oczy, jednocześnie oświetlając całe pomieszczenie (jeśli będą odpowiednio rozmieszczone). To sprawia też, że są one łatwe w czyszczeniu. Efekt, który dają, jest bardzo modny i nowoczesny, pasuje do każdego wnętrza, gdyż lampy są prawie niewidoczne. Oba rozwiązanie nadadzą się nie tylko do mieszkań, ale też do wszelkiego rodzaju pomieszczeń publicznych, jak choćby sklepy, przychodnie, gabinety. Podstawowe różnice to sposób montażu. W wersji natynkowej jest to dużo prostsze, nie wymaga kucia ścian i sufitów, można je zamontować właściwie na każdej powierzchni (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz). To największa zaleta takiego rozwiązania.
Oba warianty oświetlenia są warte rozważenia, oba dają piękne efekty, a przede wszystkim, dobrze spełniają swoją funkcję, dając równomierne światło.

Dodaj komentarz