Oświetlenie awaryjne – najważniejsze kwestie

Będąc posiadaczem jakiegoś obiektu, jak obiekt użyteczności publicznej czy zakładu zatrudniającego wiele osób, warto sprawdzić, czy nie jest się objętym obowiązkiem instalacji oświetlenia awaryjnego. W takim przypadku trzeba dowiedzieć się więcej na jego temat.

Tak stanowi prawo

Prawo mówi, że oświetlenie awaryjne musi znaleźć się w różnego rodzaju miejscach, w których przebywa większa liczba ludzi. Są to między innymi urzędy, biura, szkoły, zakłady pracy, a także obiekty użyteczności publicznej, jak kina, teatry czy sale koncertowe.

Przepisy wskazują, że oświetlenie takie musi znaleźć się w obiektach, w których przebywać na raz może co najmniej 200 osób. W praktyce jednak warto postawić na to rozwiązanie także wówczas, gdy korzystających z danej przestrzeni jest mniej.

Obowiązku zamieszczenia takiego oświetlenia przy tym koniecznie trzeba dopełnić. Niedopilnowanie tego może grozić surowymi konsekwencjami, ale też, w razie jakiegoś zdarzenia, przyczynić się do zagrożenia ludzi, a tego z pewnością każdy chce uniknąć.

Szczegółowe regulacje

Oczywiście oświetlenia awaryjnego nie można rozmieszczać w przypadkowy sposób i w przypadkowy sposób go wybierać, zwłaszcza że prawo ma na ten temat szczegółowe regulacje. Mówi, gdzie oświetlenie awaryjne ma się znaleźć (są to przede wszystkim drogi ewakuacyjne, które muszą być dobrze oznaczone – to podstawa).

Przepisy wskazują nawet na natężenie takiego światła i na pewno warto trzymać się tych regulacji, nie tylko dlatego, by nie naruszyć przepisów, ale przede wszystkim po to, by zapewnić sobie skuteczne działanie instalacji gdy zajdzie konieczność skorzystania z niej.

Niezbędna wysoka jakość

Obecność oświetlenia awaryjnego pozwala spać spokojnie, z wiedzą, że dopełniło się ciążącego obowiązku prawnego, ale to zdecydowanie za mało. Jeśli ktoś nie chce brać na swe sumienie bezpieczeństwa ludzi, którzy korzystają z jego obiektu, trzeba też mocno przyłożyć się do wyboru takich instalacji.

Należy postawić na wytrzymałe, odporne na uszkodzenia źródła światła, wydajne i w mocnych oprawach. Bardzo wskazane jest też, by takie elementy posiadały ręczne testy, pozwalające na sprawdzenie, czy działają, w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz