Laserowe cięcie metalu – najważniejsze informacje

W dzisiejszych czasach mało kto używa starodawnych urządzeń. Również w zakładach produkcyjnych odchodzi się od sprzętów, które szybko ulegają zużywaniu. Chcąc zatem osiągnąć lepszą wydajność i precyzję, należy zaopatrzyć się np. w maszyny do cięcia laserem.

Zasada działania

Zanim wyjaśnimy, gdzie najczęściej stosuje się tego typu maszyny, najpierw warto przybliżyć ich działanie. Technologia cięcia laserem to dość nowe rozwiązanie. Jak sama nazwa wskazuje, najważniejszym elementem jest sam laser, który generuje strumień światła o potężnej energii i nakierowuje go na powierzchnię materiału przeznaczonego do obróbki.

Co ciekawe, wiązka lasera skoncentrowana często na bardzo małym obszarze, radzi sobie ze swoim zadaniem doskonale! Bardzo szybko stopi dany materiał albo spowoduje jego wyparowanie. W ten otrzymamy idealne cięcie przy minimalnej ilości odpadów.

Jednak przed tym całym procesem wymagane jest przygotowanie profesjonalnego projektu w postaci pliku. Powinien on zawierać istotne informacje na temat wymiarów i tego, jakie kształty należy wyciąć. Dopiero po tej czynności, maszyna może odczytać przesłany projekt.

Najważniejsze plusy

Największą zaletą maszyn do cięcia laserem jest oczywiście wspomniana już precyzja, nawet jeżeli mamy do czynienia ze skomplikowanymi konturami. Skraca się sam czas poświęcony na produkcję. Mało tego, jednocześnie zwiększa się jakość wykończenia powierzchni.

To urządzenia do wielokrotnego użytku, które mogą służyć przez kilkanaście lat, nie ulegając przy tym awariom. Dzięki nim z łatwością przetniemy stal, aluminium, miedź i inne, nawet dość grube, dostępne wszędzie materiały!

Zastosowanie maszyny do cięcia laserem

Zaskakujące jest to, jak w wielu branżach i gałęziach przemysłowych stosuje się takie urządzenia, bazujące na nowoczesnej, laserowej technologii. Okazuje się bowiem, że nie tylko budownictwo będzie się wolniej rozwijać bez tych maszyn.

Również w automatyce, motoryzacji i elektronice należy je wykorzystywać. Szczególnie, że tam praca rozpoczyna się od powstawania połączonych ze sobą elementów (mowa o karoserii różnych pojazdów, części robotów, obudowie elektronicznych sprzętów itp.).

Dodaj komentarz