Lampy awaryjne dla większego bezpieczeństwa

Każdy budynek, aby zapewniał odpowiednie bezpieczeństwo, musi spełniać wiele przepisów przeciwpożarowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków użyteczności publicznej. Muszą być one między innymi wyposażone w lampy awaryjne. Czym jest i do czego służy lampa awaryjna?

Niezawodne oświetlenie w przypadku awarii

Awaryjne oświetlenie to specjalne lampy, które zapalają się, gdy główne światła z różnych przyczyn przestają nagle działać. Niespodziewana awaria może okazać się bardzo dużym zagrożeniem dla przebywających w środku pomieszczenia ludzi. Ciemność może wywołać nie tylko panikę, ale również wypadki zagrażające życiu i zdrowiu ludzi. Jest to szczególnie niebezpieczne w zakładach pracy czy podczas masowych imprez na dużych halach.

Zadaniem lampy awaryjnej jest zapalenie się właśnie wtedy, gdy główne oświetlenie przestaje działać. Dzięki temu w pomieszczeniu robi się jasno, co minimalizuje ryzyko paniki i ewentualnych wypadków. Dlatego nie może jej zabraknąć w żadnym budynku użyteczności publicznej czy zakładzie pracy.

Funkcje lampy awaryjnej

Jej zadaniem jest przede wszystkim oświetlenie stref wysokiego ryzyka oraz strefy otwartej. Strefy ryzyka to miejsca szczególnie niebezpieczne w budynkach i łatwo może dojść w nich do wypadku. Mogą to być pracujące maszyny, a nawet schody czy podesty. Oświetlenie strefy otwartej ma przede wszystkim na celu zapobiegnięcie wybuchom paniki, która również może być bardzo niebezpieczna.

Lampa awaryjna musi również wskazywać kierunek drogi ewakuacyjnej. Wtedy przebywający wewnątrz budynku ludzie wiedzą, w którym kierunku udać się, aby szybko opuścić budynek.

Lampa awaryjna – oferta sklepu

Lampy awaryjne dostępne są w bogatej i różnorodnej ofercie. Mogą między innymi różnić się parametrami, dlatego należy dopierać ją adekwatnie do potrzeb. Warto również kierować się ich jakością oraz certyfikatami.

Także obudowa lampy awaryjnej może różnić się pod względem wizualnym. Najlepiej wybrać taką, która komponuje się wizualnie z resztą wyposażenia.

Dodaj komentarz