Jak działają roboty kartezjańskie?

Warto mieć świadomość, że roboty kartezjańskie w bardzo dużym stopniu wpływają na podniesienie efektywności pracy zarówno w większych, jak i mniejszych firmach. Godny uwagi jest fakt, że z roku na rok na ich wykorzystanie decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorstw. Należy zdawać sobie sprawę, że ich praca polega w najprostszym możliwym ujęciu na transportowaniu materiałów w obrębie linii produkcyjnych. Dlaczego kartezjańskie roboty cieszą coraz większą popularnością?

Charakterystyka robotów kartezjańskich

Można zaobserwować, że firmy bardzo często podejmują decyzję o przeprowadzeniu bardzo dokładnej analizy. Możliwe jest w ten sposób wyciągnięcie wniosków związanych z wprowadzeniem robotyzacji czy automatyzacji. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zdecydowanie podnieść skuteczność wykonywanych prac.

Świetnym rozwiązaniem mogą być roboty kartezjańskie. Znajdują one bowiem zastosowanie przede wszystkim na różnego rodzaju liniach produkcyjnych, gdzie odpowiadają za transport półproduktów i produktów. Ponadto omawiane roboty kartezjańskie wykorzystywane są do sortowania, dozowania i pakowania.

Konstrukcja oraz praca robotów kartezjańskich

Warto wiedzieć, że jednym z bardziej istotnych modułów, który jest odpowiedzialny za bardzo duży zakres wykonywanych działań jest MLA2P. Może on bowiem być wybrany w zależności od oczekiwań poszczególnych firm. Ponadto umożliwia na wykonywanie określonych czynności w czteroosiowym systemie.

Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że wspomniany moduł oddziałuje na niezwykle swobodne obracanie elementu o wadze do 5 kilogramów. W zdecydowanej większości przypadków będzie pracował na osiach X, Y, które mają długość 2200 milimetrów, a także osi Z – 100 milimetrów. Trzy wspomniane osie będą gwarantowały ruch liniowy. Godny uwagi jest również fakt, że za ruch obrotowy odpowiedzialna będzie czwarta oś R.

Co jeszcze warto wiedzieć o konstrukcji robotów przemysłowych?

Należy mieć świadomość, że konstrukcja wymienionych osi musi charakteryzować się nie tylko odpornością na uszkodzenia, ale również solidnością. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że w znacznej większości przypadków stosowane są stalowe profile. Materiał umożliwia na uzyskanie właściwej trwałości wykonania i sztywności.

Z kolei osie działające w poziomie będą powstawały na bazie właściwych modułów, które później są połączone dzięki przekładni planetarnej. Warto wiedzieć, że takie wykonanie będzie gwarancją stworzenia układu odpowiedzialnego za niezwykle dynamiczne działanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Dodaj komentarz