Czym charakteryzują się ruchome konstrukcje fotowoltaiczne?

Ruchome konstrukcje fotowoltaiczne z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność, dlatego też tym bardziej warto bliżej im się przyjrzeć. Mowa tutaj oczywiście o obrotowych stojakach do paneli słonecznych.

Jakie największe korzyści?

Obrotowe trackery zaprojektowane zostały w taki sposób, aby samodzielnie podążać za ruchem słońca. W dużej mierze to właśnie dzięki konstrukcjom tego typu możliwe jest znaczne zwiększenie efektywności produkcji prądu. Nowoczesne konstrukcje zapewniają także ochronę przed wichurami. Przy porywczym wietrze fotowoltaika ustawia się w poziomie, dzięki czemu zmniejsza się występowanie oporów.

Ruchoma konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie zaprojektowana została w taki sposób, aby śledzić ruch słońca nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale również w płaszczyźnie pionowej. Tylko opisywane konstrukcje są w stanie ustawić panele względem światła w najbardziej optymalnej pozycji. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki ruchomym konstrukcjom można zwiększyć średni uzysk energii nawet o 60%.

Jakie są rodzaje konstrukcji ruchomych?

Producenci oferują przede wszystkim niezawodne trackery jednoosiowe. Są to konstrukcje nadążne, które poruszają się wyłącznie w jednej płaszczyźnie. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można wybrać modele, które poruszają się w pionie albo poziomie. Nowoczesne trackery jednoosiowe są mniej wydajne w porównaniu do konstrukcji dwuosiowych. Ich olbrzymia popularność wynika przede wszystkim z dość niskich kosztów budowy, dlatego też można spotkać je nie tylko w instalacjach komercyjnych, ale również w bardzo dużych farmach fotowoltaicznych.

Znacznie droższym rozwiązaniem są nowoczesne trackery dwuosiowe, czyli konstrukcje, które umożliwiają samoistne podążanie za słońcem zarówno w pionie jak i w poziomie. W chwili obecnej jest to zdecydowanie najbardziej wydajne rozwiązanie. Dla wielu inwestorów dużym atutem może okazać się również to, że opisywane konstrukcje wymagają mniejszej powierzchni niż powyżej opisane instalacje naziemne jednoosiowe.

Z roku na rok producenci coraz częściej oferują zaawansowane konstrukcje smart house, które umożliwiają śledzenie słońca ze wschodu na zachód na optymalnej wysokości. Wybrać można oczywiści konstrukcje montowane na dachach, czy też konstrukcje dla osób, które fotowoltaikę montują bezpośrednio na gruncie.

Dodaj komentarz