Co to są elektrośmieci?

Elektrośmieci to specyficzny typ odpadów, który wymaga odpowiedniego zagospodarowania. Z racji swoich cech charakterystycznych są to odpady, które są cenne i wiele ich elementów nadaje się do ponownego wykorzystania. Trzeba tylko o tym wiedzieć i pamiętać podejmując decyzję o ich wyrzuceniu. Co to są elektrośmieci? Gdzie wyrzucać elektrośmieci, by nie szkodzić środowisku?

Elektrośmieci – definicja

Elektrośmieci to specyficzny typ odpadów. Są to urządzenia zdekompletowane, popsute, zużyte i nienadające się do użytku, które przeznaczono do zutylizowania. Urządzenia te muszą być zasilane prądem sieciowym lub z baterii.

Elektrośmieci mają w sobie mnóstwo części, które nadają się do ponownego wykorzystania. Wśród nich koniecznie trzeba wymienić obwody elektryczne, a czasem też chipy, baterie i cenne kruszce. Przykładowo – podczas jednej z Olimpiad do produkcji medali wykorzystano złoto pochodzące wyłącznie ze zutylizowanych telefonów komórkowych.

Gdzie wyrzucać elektrośmieci?

Przede wszystkim elektrośmieci nie wolno wyrzucać do odpadów zmieszanych. Powinny one zawsze trafiać do pojemników przeznaczonych do ich gromadzenia. Są one następnie sortowane i w zależności od ich rodzaju trafiają do konkretnej obróbki.

Zużyte urządzenia mogą być rozebrane na małe części, a każda z nich trafia zgodnie ze swoim przeznaczeniem do dalszego zagospodarowania. Niektóre z elementów są przetapiane i wykorzystywane do produkcji nowych elementów, inne z kolei trafiają na składowisko odpadów, bo nie można już ich w żaden sposób wykorzystać lub zmienić.

Dodaj komentarz