Co nieco o zawodzie elektryka

Technik elektryk to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na polskim rynku pracy. Jeszcze do niedawna wykształcenie zawodowe kojarzyło się głównie z mało ambitnymi osobami, na szczęście w ostatnich latach coraz bardziej zaczęto doceniać wykwalifikowanych specjalistów. Zawód elektryka jest tak bardzo rozchwytywany, ponieważ może on swoją pracę wykonywać zarówno w domach prywatnych, firmach, spółdzielniach, jak i w zakładach przemysłowych.

SEP uprawnienia – co to właściwie jest?

Uprawnienia SEP są konieczne, by wykonywać zawód elektryka na polskim rynku. Czym tak naprawdę są? SEP to organizacja, która zrzesza wszystkich techników, inżynierów oraz pozostałych elektryków i osoby dopiero kształcące się w tym zawodzie. Wspiera ich i dba o ich pozycję na polskim rynku pracy. Organizuje również wszelkiego rodzaju szkolenia i kursy oraz egzaminy dla osób, chcących pracować w zawodzie elektryka. Uprawnienia sepowskie obejmują wiele różnych zagadnień, które mogą się przydać w pracy z prądem.

Jak zdobyć uprawnienia sepowskie?

Na początku warto określić, kto może zdobyć uprawnienia. Kandydat na elektryka musi mieć skończone 18 lat oraz posiadać co najmniej wukształcenie podstawowe. Aby ukończyć kurs i zdać egzamin SEP nie trzeba nawet posiadać ukończonej szkoły technicznej. Od razu trzeba podkreślić, że sep uprawnienia nie są przyznawane bezterminowo. Należy je odnawiać co 5 lat. Aby zdać egzamin SEP, trzeba posiadać wiedzę z wielu różnych zagadnień. Wśród nich znajduje się między innymi: udzielanie pierwszej pomocy, wiedza na temat instalacji elektrycznych, ochrona przeciwporażeniowa, dozwolone napięcia oraz wiele wiele innych kwestii, przydatnych w zawodzie elektryka.

Osoby, które czują, że ich wiedza jest niewystarczająca, by zdać egzamin, mogą udać się na kursy organizowane przez Stowarzyszenie elektryków polskich. Dopiero po zdanym kursie można złożyć wniosek o egzamin. Oddziały SEP znajdują się w każdym mieście powiatowym. Koszt kursu organizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich to mniej więcej 150 zł.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że praca z prądem bywa bardzo niebezpieczna. Tylko znajomość podstawowych przepisów i zasad pozwala na odpowiedzialne jej wykonywanie. Dlatego jest takie ważne, by każdy elektryk posiadał aktualne uprawnienia sepowskie i pamiętał o ich odnawianiu.

Dodaj komentarz