Po co używamy preparatów do szamba?

W sklepach spotykamy się z ofertą preparatów do szamba. Czy jest to nam potrzebne? Czy nie wystarczy regularne opróżnianie szamba?

Nieprzyjemny zapach

Nie ma szamba, z którego nie ulatniałby się nieprzyjemny zapach. Jaka jest przyczyna takiego zapachu? Czy to znaczy, że szambo powinno być częściej oczyszczane?

Nie, nie w oczyszczaniu jest problem. Nieprzyjemny zapach nie ma zawiązku ilością ścieków w szambie. Nieprzyjemny zapach jest efektem fermentacji nieczystości. Cuchnący kożuch, który gromadzi się na wierzchu szamba to w dużej mierze zjełczały tłuszcz. Bakterie do szamba mają za zadanie zapewnić szybki rozkład nieczystości. Im szybciej nieczystości ulegną rozkładowi, tym mniej będziemy mieli do czynienia z nieprzyjemnym zapachem. Bakterie do szamba, stosowane regularnie powinny poradzić sobie z tym problemem.

Zmniejszająca się pojemność zbiornika

W miarę upływu lat na dnie zbiornika zbiera się muł. Są to nieczystości, które zgęstniały i których nie udało się wyciągnąć w trakcie oczyszczania szamba. Preparat do szamba, który stosujemy regularnie ma za zadanie rozpuścić i upłynnić stwardniałą część zawiesiny z dna zbiornika.

Preparat do szamba, który rozpuści i pozwoli usunąć wszystkie nieczystości ze zbiornika pozwoli na powrót do pierwotnych rozmiarów zbiornika. Po przez systematyczne zwiększanie się ilości zawiesin zbiornik szamba może znacząco się zmniejszyć. Jest to bardzo nieekonomiczne. Bakterie do oczyszczalni pozwolą nam uniknąć tego problemu. Zmniejszenie rozmiarów zbiornika wiąże się z koniecznością częstszego opróżniania zbiornika,a to znacząco podnosi koszty użytkowania szamba.

Jakie preparaty wybierać?

Decydując się na zakup preparatów do szamba warto zwrócić uwagę na to, by wybierać biopreparaty. Preparat do szamba, który będzie posiadał odpowiednie szczepy bakterii, które występują naturalnie w szambie będzie bezpieczny dla ludzi jak i dla środowiska.

Wybór naturalnego preparatu do szamba jest również korzystny dla szamba, gdyż nie powoduje korozji zbiornika. Bakterie do szamba są również korzystne dla środowiska. Zadaniem bakterii jest rozłożenie nieczystości do prostszych form, które są korzystniejsze dla środowiska.

Racjonalne używanie bakterii do szamba pozwoli na obniżenie kosztów użytkowania szamba oraz pomoże w otrzymaniu czystości szamba. Warto to przemyśleć.

Dodaj komentarz