Zawiesia czterocięgnowe z hakami – co trzeba wiedzieć?

Zawiesia czterocięgnowe z hakami stanowią idealny sprzęt pomocniczy w branży przemysłowej, który wykorzystywany jest przede wszystkim w transporcie i podnoszeniu ładunków. Jak sama nazwa wskazuje zawiesia tego typu stosuje się głównie przy transporcie ładunków, które wyposażone są w 3-4 punkty zaczepowe.

Jakie zalety?

Zawiesia linowe czterocięgnowe z hakami posiadają specjalne zabezpieczenia przed samoczynnym wypięciem ładunku. Zawiesia wykonane z wysokiej jakości materiałów, mogą pochwalić się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę i ścieranie. Na szczególną uwagę zasługują także połączenia rozłączne, które znacząco ułatwiają naprawę oraz systematyczną konserwację.

Zawiesia linowe mogą pochwalić się dużą wytrzymałością przy stosunkowo niewielkim ciężarze własnym. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, aby postawić na certyfikowane zawiesia, które charakteryzują się wytrzymałością na rozciąganie 800N/mm2. Najlepsze zawiesia bez żadnego większego problemu mogą pracować w temperaturze od -40 do + 200 stopni Celsjusza.

Na co zwrócić uwagę wybierając zawiesia?

Aby wybrać wysokiej jakości zawiesia linowe należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. W pierwszej kolejności warto sprawdzić jaki jest ciężar przewożonego ładunku. Parametr ten bardzo dokładnie określa rodzaj oraz wytrzymałość lin stalowych użytych w danej konstrukcji.

Jeżeli chodzi o ciężar ładunku to najłatwiej określić go na podstawie dokumentacji technicznej. Każdy ładunek posiada pełną dokumentację, dlatego też z wyborem odpowiednich zawiesi linowych nie powinno być żadnego większego problemu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby samodzielnie obliczyć wymaganą wagę. Pamiętać należy jednak o tym, że w żadnym wypadku nie można podnosić ciężaru, gdy nie zna się przynajmniej przybliżonej masy.

Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest liczba oraz rozmieszczenie poszczególnych punktów zawieszenia danego ładunku. Mowa tutaj oczywiście o miejscach, w których można sprawnie zamocować haki kończące zawiesia linowe. Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na liczbę i długość zawiesi, ale również na rodzaj zakończenia. Osoby, które nie znają się na zawiesiach, mogą zawsze skorzystać z fachowego doradztwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz