Chwytaki od wielu lat wykorzystywane są do mocowania rur i różnorodnych przewodów elektrycznych. Większość osób przy wyborze chwytaków do rur zwraca uwagę jedynie na średnicę co oczywiście jest bardzo dużym błędem.
Jakie chwytaki wybrać?
Na półkach sklepowych dostępne są chwytaki do lekkich i ciężkich rur, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z najważniejszych elementów na który należy zwrócić uwagę jest maksymalny udźwig.
Producenci oferują chwytaki pojedyncze, podwójne i piętrowe. Wyróżnić można także chwytaki wielokrotne, które mocowane są bezpośrednio na płytach do spawania albo na specjalnych szynach.
Jeżeli chodzi o materiał to do lekkich rur wykorzystywane są chwytaki z polipropylenu, aluminium i poliamidu. Do transportowania ciężkich rur zdecydowanie lepiej sprawdzą się chwytaki wykonane z wysokiej jakości stali. Godna polecenia jest nie tylko stal węglowa, ale również stal nierdzewna, która poradzi sobie w każdych warunkach. Aby wybrać odpowiednie chwytaki do rur należy dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją.
Specjalistyczne chwytaki do zadań specjalnych
Problemy pojawiają się przy niestandardowych kształtach rur. W takiej sytuacji niestety nie zawsze można skorzystać z pomocy uniwersalnych chwytaków. Przy transportowaniu rur betonowych najlepiej skorzystać z pomocy specjalnych zawiesi do rur i chwytaków, które zabezpieczają ładunek. Dzięki unikalnej konstrukcji można poradzić sobie nawet z bardzo nietypowymi rurami.
Rury betonowe i stalowe są bez wątpienia jednymi z najczęściej spotykanych materiałów na budowie. Tylko dzięki wyspecjalizowanym uchwytom będzie można szybko i bezpiecznie umieścić je w miejscu docelowym. Nowoczesne chwytaki do rur zaprojektowane są w taki sposób, aby sprawnie współpracować z różnego rodzaju urządzeniami.
Do transportowania rur i prętów można wykorzystać popularne chwytaki USR i TLW. Nowością na rysku są specjalne szczypce do rur i zaawansowane uchwyty magnetyczne. Tego typu urządzenia z pewnością ułatwią przenoszenie rur wykonanych z różnych materiałów i o różnorodnych parametrach. Pamiętać należy jedynie o tym, aby korzystać z urządzeń, które spełniają wymagania dyrektywy maszynowej i posiadają stosowne atesty.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.