Zastosowanie klejów UV

Po klejach oczekujemy, że mają być mocne i trwałe. Czasami jednak to nie wszystko i istotne są w tym momencie też walory estetyczne. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzają się kleje UV, których użycie może być praktycznie niewidoczne. Wykorzystywane są między innymi w produkcji wyrobów szklanych, mebli z elementami szklanymi, w elektronice oraz w branży medycznej.

Czym jest klej UV i do jakich powierzchni?

Klej UV to klej, który wiąże się i twardnieje za pomocą światła ultrafioletowego. Odpowiednio dobrana gęstość kleju powoduje, że jest on na prawdę trwały i wytrzymały na działanie czynników atmosferycznych lub chemię i środki czyszczące a właściwy czas naświetlania i odpowiednia moc lampy powoduje, że klej wiąże się we właściwy i jednolity sposób tworząc eleganckie i niewidoczne spojenia. Kleje uv są bezbarwne wręcz przezroczyste, dlatego świetnie sprawdzają się przy klejeniu szkła ze szkłem, szkła z innymi materiałami (np. z metalem, drewnem, kamieniem) lub plastiku. Świetnie sprawdzają się też przy zalewaniu i uszczelnianiu elektroniki oraz diod LED. Oprócz tego klejów UV używa się też do klejenia szkieł hartowanych co zapewnia dodatkową ochronę przed rozsypaniem się odłamków w przypadku uszkodzenia szkła i zabezpiecza to przed ewentualnym uszkodzeniem ekranu telefonu.

Czy można utwardzić klej UV bez lampy?

Teoretycznie jest możliwe utwardzenie kleju promieniami słonecznymi. W praktyce jednak może okazać się to dość kłopotliwe, gdyż tracimy wszelką kontrolę nad tym, czy klej otrzymuje właściwą porcję światła oraz jaki czas jest potrzebny do jego utwardzenia. Lampy UV dają nam większą możliwość kontrolowania. Ryzyko, że klej się nie zwiążę jest minimalne o ile dostosujemy odpowiednią moc lampy i czas naświetlania do danej powierzchni, przez którą promienie muszą dotrzeć. Zbyt długie naświetlanie lub zbyt krótkie może powodować niezwiązanie kleju lub jego lepkość. W praktyce najczęściej korzysta się z lamp najmocniejszych, czyli o zakresie od 300 do 400 nm, gdyż czas potrzebny do utwardzenia kleju jest bardzo krótki a czasami wystarczy od kilku do kilkunastu sekund.

Czym można usunąć klej utwardzany światłem UV?

Jeżeli podczas klejenia powierzchni wypłyną nadmiary kleju bardzo często można je jeszcze usunąć po naświetlaniu, gdyż tak zwana wypływka z reguły utwardza się dłużej niż klejone powierzchnie. Natomiast jeżeli jest to już niemożliwe, bądź jest potrzeba usunięcia starego kleju to w tej sytuacji trzeba się wspomóc mocniejszymi środkami dostępnymi na rynku jak np. zmywacze, cleanery lub dyspergator.

Dodaj komentarz