Fabryki, które w wyniku swojej działalności produkują większe ilości odpadów metalowych nieżelaznych, powinny nawiązać współpracę z partnerem do recyklingu. Dzięki temu zadbają o prawidłowe pozbywanie się odpadów metalowych ze swojego otoczenia.
Po co recykling metalu?
Metale są bardzo dobrym materiałem do recyklingu. Ich ogromną zaletą jest możliwość łatwego oczyszczenia, przetopienia, i tym samym przetworzenia po wielokroć. Z recyklingu metali mogą powstawać nowe puszki metalowe, rury, pojemniki, druty miedziane, oraz wiele innych artykułów metalowych.
Dzięki skrupulatnej segregacji odpadów i wywożeniu metalu na skup złomu, można odzyskać przynajmniej część pieniędzy zainwestowanych w surowiec. Dodatkowo czynią tak, przedsiębiorcy pozbywają się złomu ze swojego otoczenia i przyczyniają się do dbania o środowisko naturalne.
Jak gromadzić i transportować metal?
Złom jest odpadem bardzo ciężkim i trudnym w składowaniu. Dlatego niezbędne będą do jego gromadzenia kontenery na złom, które przedsiębiorstwo generujące odpady powinno zakupić. Złom metalowy najlepiej okresowo wywozić we własnym zakresie. Wówczas kontenery na złom są naprawdę niezastąpione.
Do transportu złomu niezbędna jest odpowiednio mocna flota przewozowa. Jeśli na stanie fabryki nie ma takiej, najlepiej zaopatrzyć się w niewielkie kontenery na złom o mniejszej ładowności. Tym sposobem będzie się go wywozić częściej, ale łatwiej.
Efektywne gospodarowanie odpadami
Każde przedsiębiorstwo, którego działalność generuje odpady, powinno zapoznać się z wytycznymi programów ochrony środowiska w swoim regionie i postępować w zgodzie z nimi. Na terenie zakładu musi być ustalona procedura postępowania z odpadami metalowymi w celu ich prawidłowego recyklingowania.
Dla efektywnego gospodarowania odpadami, wszyscy pracownicy powinni być poinformowani o tym, jak nimi zarządzać. W oznakowanym miejscu należy postawić specjalny kontener i dbać o to, by wyrzucano do niego tylko konkretne rodzaje metali. Następnie, z pewną regularnością, kontener należy opróżniać poprzez wywózkę na skup złomu. Dzięki takiemu działaniu można zarobić nieco pieniędzy na skupie złomu. Ciekawostką jest, że ceny złomu są nieregularne i prawdopodobnie tren ten będzie się utrzymywał. Dla przedsiębiorców oznacza to, że w przypadku wysokich cen złomu, nie tylko nie będą tracili na postawieniu kontenera na złom i wywózce, ale dodatkowo będą na tym zarabiali. Jest to zdecydowanie argument, który trafia do wielu przedsiębiorców, starających się działać w zgodzie z zasadami ochrony środowiska.