Jakie są właściwości klejów anaerobowych?

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że klej anaerobowy jest używany przede wszystkim do wzmocnienia uszczelnień, a także trwałego spajania różnego rodzaju elementów. Godny uwagi jest również fakt, że wspomniany produkt posiada bardzo dużą liczbę zastosowań. Ceniony jest zarówno w inżynierii chemicznej, jak i mechanice.

Działanie kleju anaerobowego

Warto zdawać sobie sprawę, że omawiany klej charakteryzuje się bardzo ciekłą konsystencją. Ponadto zaczyna działać dopiero w momencie, gdy zostanie odcięty tlen po złączeniu dwóch powierzchni. Doskonałym przykładem może być chęć połączenia nakrętki i śruby.

Klej, który zostanie zaaplikowany na gwincie po nałożeniu nakrętki przejdzie ze stanu ciekłego w stały, a następnie połączy dwa wspomniane elementy. Godny uwagi jest również fakt, że preparat, który zostanie nałożony na gwint śruby wypełni wolną przestrzeń. Z kolei niedobór tlenu doprowadzi do utwardzenia. W omówionym przypadku metal będzie pełnił bardzo istotną rolę katalizatora.

Kiedy można zastosować klej anaerobowy?

Klej stosowany jest przede wszystkim do uszczelniania, a także łączenia dwóch różnych lub takich samych metali. Doskonałymi przykładami mogą być stal, mosiądz czy aluminium. Godny uwagi jest fakt, że produkt można bez żadnego problemu zastosować w przypadku chęci połączenia ze sobą metali z gumą, szkłem czy nawet tworzywami sztucznymi.

Warto jednak wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków produkt jest stosowany w elementach instalacji, które dana osoba chce zabezpieczyć przed ewentualnym odkręceniem. Ponadto omawiany klej anaerobowy stosowany jest do napraw różnych urządzeń. Produkt zapobiega wyciekom cieczy, wilgoci, zanieczyszczeń i gazów.

Jak powinno się zaaplikować kleje anaerobowe?

Warto wiedzieć, że użycie kleju jest zdecydowanie prostsze niż mogłoby się wydawać. Należy przede wszystkim pamiętać, aby łączone powierzchni były nie tylko odtłuszczone, ale również suche. Produkt powinno nałożyć się bezpośrednio kilka kropel preparatu na jedną z powierzchni, którą planuje się połączyć

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków produkty są wyposażone przez producenta w aplikator, który zdecydowanie ułatwia pracę. Warto również pamiętać, aby element, który ma być zespolony z powierzchnią, przymocować ruchem obrotowym. Bardzo istotne jest, by nie zanurzać pod żadnym pozorem w kleju łączonych przedmiotów. Rekomendowane jest np. zakręcenie nakrętki bardzo płynnym ruchem. Najlepszą opcją będzie zaopatrzenie się w produkt renomowanego producenta.

Dodaj komentarz