Plastikowe palety dobrą alternatywą

Coraz większą popularnością wśród przewoźników cieszą się palety plastikowe. Czy wykonane z tego materiału palety staną się popularniejsze od drewnianego pierwowzoru i wyprą z rynku tradycyjne rozwiązanie?

Obciążenia dopuszczalne

Plastikowe palety wykonane z materiału sztucznego, jakim są np. polietylen wysokiej gęstości (HDPE) lub polipropylen wielokrotnego użytku (PP) są w stanie zastąpić te drewniane. Jeśli chodzi o parametry wytrzymałościowe, spełniają wyśrubowane europejskie i globalne normy. Ich rozróżnienie na małe, średnie i duże oraz bardzo duże obciążenia pozwala dopasować konkretne modele do potrzeb transportowych oraz magazynowych. Palety przeznaczone do obciążeń małych wytrzymują 2500 kg nacisku statycznego oraz 1200 kg dynamicznego, średnie i duże obciążenia to analogicznie 5000 i 1500 kg nośności.

Największe obciążenia unormowane i dopuszczone do transportu paletowego sięgają 2500 kg nośności dynamicznej, a statyczna może dochodzić do 8 ton. Trzeba dodać, że za określeniem nośności dynamicznej kryje się obciążenie ruchomej palety, np. w czasie transportowania wózkiem widłowym. Ponadto ważnym parametrem jest nośność w regale, która kształtuje się od 800 kg w przypadku palet lekkich i dochodzi do 1250 kg w razie zastosowania ciężkich palet plastikowych.

Plastikowe palety do różnych zastosowań

Produkcja palet plastikowych znacznie różni się od tych zbijanych z elementów drewnianych. Powstają w procesie formowania za pomocą wtrysku plastycznej masy do formy. Zastosowanie powyższego procesu pozwala na dopasowywanie palet do różnorakich zastosowań i formowanie nawet skomplikowanych kształtów. W przypadku palet H1 możliwe jest zastosowanie ażurowych powierzchni oraz arotacyjnych krawędzi zabezpieczających. Popularne są palety o konstrukcji gniazdowej lub palety ociekowe bądź z płozami. Na rynku wiele jest palet wystawowych i eksportowych wykonanych z różnych rodzajów plastiku. Produkcja palet tak specjalistycznych oczywiście nie byłaby możliwa w przypadku tradycyjnego materiału jakim jest drewno. Na szczególne uwzględnienie zasługują palety o konstrukcji gniazdowej. Ich główna zaleta polega na składowaniu (gniazdowaniu) dzięki czemu oszczędza się sporo miejsca.

Dodaj komentarz