Odnawialne źródła energii to jeden z najbardziej ekologicznych oraz generujących oszczędności sposobów zasilania różnego rodzaju instalacji. Można wykorzystywać je między innymi do ogrzewania domów i mieszkań. Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu innowacyjnych pomp ciepła powietrze-woda. Co to za urządzenia?
Czym są i jak działają pompy ciepła powietrze-woda?
Dzięki nim możliwe jest ogrzewanie domów, wody użytkowej, a także w okresie letnim chłodzenie mieszkań. Do pracy wykorzystują odnawialne źródła energii, a w tym przypadku jest to powietrze, które jest pozyskiwane z zewnątrz, a także ze środka pomieszczeń. Ich głównymi elementami są między innymi sprężarka, skraplacz i parownik, a czynnikiem roboczym ciecz, która krąży w układzie.
Pozyskaną energią z atmosfery pompy przekazują cieczy, która znajduje się w układzie grzewczym. Cały system wymaga bardzo niewiele energii elektrycznej w granicach 1 kW. Mogą one być samodzielnym źródłem ciepła lub współdziałać z innymi instalacjami, np. kolektorami czy kotłami grzewczymi.
Rozróżnienie ze względu na budowę
Najbardziej popularne pompy ciepła powietrze-woda mogą składać się z jednej lub dwóch jednostek. Typ pompy z pojedynczym urządzeniem nosi nazwę Monoblok. Jednostka umieszcza jest w środku lub na zewnątrz pomieszczenia. Gdy decydujemy się na urządzenie znajdujące się poza domem, to należy je odpowiednio zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi.
Drugim typem jest, tzw. Split. Instalacja składa się z dwóch jednostek, które połączone są ze sobą za pomocą przewodów z czynnikiem chłodniczym. Jedną część montuje się na zewnątrz budynku, a drugą w środku. Na rynku dostępne są także urządzenia, które są połączeniem Monobloku i Splitu.
Oszczędna i ekologiczna inwestycja
Pompy ciepła powietrze-woda nie przewyższają w dużym stopniu kosztami innych sposobów ogrzewania domów i wody użytkowej, a ich stosowanie przyczynia się do oszczędności w tym zakresie. Są łatwe w montażu i obsłudze.
Najważniejszą zaletą jest wykorzystanie całkowicie ekologicznych odnawialnych źródeł energii, a także możliwość połączenia z innymi instalacjami, np. kolektorami. Jest to zdecydowana inwestycja w wygodę i ekologię, co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy