Nowoczesne domy z drewna CLT

Nie tak dawno na rynku budowlanym nowością były domy pasywne i energooszczędne budowane z gotowych elementów. Okazuje się jednak, że beton i cegła nie są jedynymi materiałami, jeżeli chodzi o dzisiejsze budownictwo. Popularne bowiem, co pokazuje strona https://www.multicomfort.pl/, stają się domy z drewna CLT.

Ogólna charakterystyka

Zanim przejdziemy do opisu samej konstrukcji, najpierw warto wyjaśnić skrót CLT. W języku angielskim oznacza on: Cross Laminated Timber. Tłumacząc dosłownie, chodzi o suszone drewno klejone warstwowo i krzyżowo (poprzecznie). Wyprodukowane są w ten sposób elementy płytowe i panele.

Co ciekawe, taka technologia jest w tym roku zupełną nowością. Stąd nie wszyscy jeszcze wiedzą, że można postawić wymarzony dom dzięki wyłącznie odnawialnym i naturalnym surowcom, zgodnie z rygorystycznymi przepisami ekologicznymi.

Trzeba przyznać, że na zdjęciach opublikowanych na https://www.multicomfort.pl/ ukazujących gotowe realizacje, domy z litowego drewna CLT prezentują się pięknie. Ich jakość wizualna zaskakuje, tym bardziej że sama konstrukcja nośna owych budynków może bez problemu stanowić także powierzchnię wewnętrzną.

Najważniejsze zalety konstrukcji

Pozostając jeszcze w plusach takiej technologii, warto zwrócić uwagę na niezwykłą szczelność. Nie są to przecież drewniane domy z dziurami w ścianach. Korzystając z paneli CLT, zminimalizujemy straty energetyczne. Ale nieprzepuszczalność powierzchniowa to tylko jedna z kilku zalet.

Kolejny plus to odporność na wszelkie czynniki zewnętrzne. Nie będzie kłamstwem, jeśli wspomnimy, że takim domom nie zagrozi pożar czy szkodniki. Panele są bowiem poddawane starannej obróbce oraz suszeniu w wysokiej temperaturze. Co więcej, mogą one regulować poziom wilgoci

Podsumowanie

Za postawieniem tego typu nowoczesnych domów drewnianych przemawia jeszcze jeden fakt. Okazuje się, że czas wymagany do realizacji tego zadania wyniesie tylko kilka tygodni. To mało w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.

Dodaj komentarz