dom szkieletowy pod klucz (3)

Jakie drewno stosuje się do budowy domów szkieletowych?

Dom szkieletowy pod klucz to doskonała opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Budowa budynku z gotowych modułów jest o wiele tańsza, niż postawienie konstrukcji murowanej. Wielkim plusem jest fakt, że wszelkie prace przebiegają o wiele szybciej. Mogą być one realizowane przez cały rok, co również stanowi wielki plus.

Optymalny poziom wytrzymałości

Mogłoby się wydawać, że do budowy domu szkieletowego pod klucz wykorzystuje się wyłącznie drogie gatunki drewna np. modrzew, daglezja, dąb. Nic bardziej mylnego. Najważniejsze jest to, aby wybrany materiał spełniał normy wytrzymałościowe.

Niezwykle często do produkcji modułów wykorzystuje się tarcicę sosnową. Istotne jest jednak to, aby klasa wytrzymałości nie była niższa niż C24. Wiadomym jest, że drewno jest starannie selekcjonowane. Dobrze jest, jeśli posiada ono gęste usłojenie.

Wieloetapowe przygotowanie

Dom szkieletowy pod klucz będzie trwały i odporny na uszkodzenia tylko wtedy, gdy zostanie wykonany z odpowiednich materiałów. Niezwykle istotne jest to, aby drewno zostało przed produkcją kompleksowo przygotowane. Pierwszym etapem jest zazwyczaj suszenie komorowe. Priorytetem jest to, aby uzyskać możliwie najniższy poziom wilgotności.

Drugim etapem jest struganie (najczęściej czterostronne). Dzięki niemu powierzchnia drewnianych belek stanie się gładka i pozbawiona niedoskonałości. Ostatnim etapem jest frezowanie, dzięki któremu można wygładzi kanty. Staranna obróbka poprawia także odporność drewna na działanie ognia, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania konstrukcji.

Prawidłowy montaż

W przypadku domów szkieletowych pod klucz liczy się nie tylko jakość zastosowanych materiałów. Bardzo ważny jest również montaż, który musi zostać zrealizowany w sposób rzetelny oraz profesjonalny.

Zanim zdecydujemy się na realizację wybranego projektu powinniśmy znaleźć renomowane przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w konstrukcjach tego typu. Musimy mieć pewność, że dom będzie wykonany solidnie oraz zgodnie z aktualnymi normami oraz standardami.

Dodaj komentarz