Dom pasywny – wszystko co warto o nim wiedzieć

Świat nieustannie się zmienia, zmieniają się też rozwiązania dotyczące naszej codzienności. Stosuje się coraz nowsze technologie, również w tak ważnej dla każdego dziedzinie, jak budownictwo. Znakomitym przykładem będą budowane coraz chętniej domy pasywne. Co to jest i z jakimi rozwiązaniami się wiąże?

Dom pasywny projekt

Czym jest dom pasywny? To rodzaj domu jednorodzinnego, w którym zminimalizowane jest zużycie energii do granic możliwości. Jest ono aż ośmiokrotnie mniejsze od tradycyjnych domów, wynosi średnio 15 kWh (m2/rok). Dotyczy to energii pierwotnej, czyli takiej potrzebnej do ogrzewania mieszkania, działania urządzeń domowych, jak choćby lodówka czy pralka automatyczna lub podgrzewania ciepłej wody.

Jak buduje się Domy pasywne?

Przede wszystkim musi on być odpowiednio zlokalizowany, tak by dzienna część domu (salon, jadalnia itd.) znajdowały się od strony południowej. Budynek musi też przejść test szczelności, a także być odpowiednio zaizolowany. Powinno się w nim wykorzystywać, jak najbardziej jest to możliwe, energię słoneczną. Można to osiągnąć, zakładając specjalne panele słoneczne. Pasywne powinny być też wszystkie okna. Projekt takiego domu najczęściej jest niezwykle prosty. Tworzy się go bez zbędnych elementów, jak choćby wykusze. Wszystko po to, by wyeliminować te części mieszkania, które zwiększają koszty ogrzewania go. Zazwyczaj projektuje się go na kształcie zwykłej bryły.

Minusy takiego rozwiązania

Głównym minusem, jaki mogą dostrzegać potencjalni inwestorzy, jest cena takiego rozwiązania. Za dom pasywny projekt musimy zapłacić zdecydowanie więcej niż za tradycyjną wersję. Jest to jednak inwestycja, która po dłuższym czasie się zwraca. Będziemy na pewno widzieć różnice w rachunkach eksploatacyjnych, które powinny znacząco się zmniejszyć.

Jak widać, dom pasywny wydaje się rozwiązaniem wartym rozważenia przez wszystkich tych, którzy zamierzają wybudować swoje własne cztery kąty. Choć na początku trzeba ponieść niemałe koszty, w perspektywie kilku lat inwestycja ta wróci się z nawiązką.

Dodaj komentarz