przepompownie przydomowe (3)

Czy warto wymienić szambo na przydomową przepompownię?

Jeszcze kilkanaście lat temu tylko nieliczne osoby mogły pozwolić sobie na budowę przydomowej przepompowni, czy też oczyszczalni. Z tego względu ogromna ilość gospodarstw domowych korzysta z szamba. Być może sieć kanalizacyjna wokół naszego budynku uległa przez lata rozbudowaniu. W takiej sytuacji wiele osób zastanawia się, czy montaż przepompowni przydomowej ma sens.

Do czego służy przepompownia ścieków?

Przepompownie przydomowe mają przede wszystkim odprowadzać nieczystości, które generowane są przez dane gospodarstwo domowe. Jest to rozbudowana instalacja, która transportuje ścieki do wskazanego zbiornika. Oznacza to, że za jej pomocą możemy przyłączyć się do kanalizacji wtedy, gdy budowa tradycyjnego przyłącza byłaby niemożliwa.

W przypadku niestandardowego usytuowania działki medium nie może spływać do kanalizacji. Pompa znajdująca się w przepompowni podnosi ścieki do góry, dzięki czemu mogą one zostać swobodnie odprowadzone. Warto również wspomnieć, że przepompownia może zostać zamontowana nawet na terenach górzystych, gdzie znajduje się duża ilość wzniesień. Nie wpływa to w żaden sposób n efektywność pracy.

Ile kosztuje przydomowa przepompownia ścieków?

Przepompownia przydomowa to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od specyfikacji danej instalacji. Oczywiście system projektowany jest w oparciu o indywidualnego potrzeby, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie najwyższego poziomy wydajności.

Należy uwzględnić, że szambo jest nie tylko problematyczne, ale również dość drogie w utrzymaniu. Przepompownia generuje spory koszt instalacji, jednak jej użytkowanie nie jest drogie. Stanowi to niewątpliwą zaletę. W większości przypadków zwrot inwestycji następuje po około trzech latach. Podczas podejmowania decyzji warto myśleć perspektywicznie.

Co opłaca się bardziej?

Każdy, kto stanie przed dylematem „szambo czy przepompowania ścieków” powinien wziąć pod uwagę koszty eksploatacyjne. Przepompownia przydomowa w tym przypadku będzie opłacać się nam o wiele bardziej. Jej działanie jest zautomatyzowane, co bezpośrednio przekłada się na standard obsługi.

Jeśli mamy możliwość przyłączenia się do kanalizacji za pomocą przepompowni, to z pewnością warto z niej skorzystać. Przede wszystkim unikniemy kłopotliwego opróżniania zbiornika szamba. Jest to usługa, która generuje koszty na poziomie kilku tysięcy rocznie. Przepompownie ścieków są żywotne i odporne na uszkodzenia, dzięki czemu będą niezawodnie pracować przez długie lata. Są również szczelne, a więc nie trzeba obawiać się nieprzyjemnego odoru.

Dodaj komentarz