Wiertarka słupowa i kadłubowa są urządzeniami, których najbardziej charakterystyczną cechą jest sztywny stojak, który swoim kształtem nieco przypomina skrzynkę, w której znajduje się słup z wydrążonym walcem.
Charakterystyka wiertarek słupowych i kadłubowych
W przypadku wiertarek słupowych i kolumnowych najczęściej stosuje się mechaniczny posuw wrzeciona. Pomimo tego, bez większych problemów można wykorzystywać je także do obróbki otworów przy zastosowaniu posuwu ręcznego. Każda wiertarka posiada skrzynkę prędkości, której zadaniem jest przeniesienie napędu silnika na wrzeciono. Z tego miejsca napęd przenoszony jest do skrzynki posuwów, a następnie do przekładni ślimakowej i koła zębatego.
Każda wiertarka słupowa i kadłubowa pracuje w oparciu o układ kinematyczny, dla którego charakterystyczne jest:
– wrzeciono poruszające się jednocześnie ruchem obrotowym i posuwowym prostoliniowym,
– nieruchomy korpus wrzeciennika,
– mechanizm posuwów napędzany przez wrzeciono (niezależnie od prędkości obrotowe posuw zawsze pozostaje niezmienny),
– brak ruchomości obrabianego przedmiotu.
Stołu do wiertarek
W większości przypadków wiertarki na końcówce wrzeciona posiadają zamocowane narzędzia przeznaczone do obróbki otworów. Dodatkowo dla ułatwienia obróbki materiału, a tym samym zwiększenia funkcjonalności narzędzi, wiertarki słupowe i kadłubowe mogą być wyposażone w specjalne stołu robocze. Ich charakterystyczną cechą są specjalne rowki służące do mocowania obrabianych przedmiotów.
Stoły stosowane przy wiertarkach słupowych i kadłubowych można podzielić na:
– stoły zwykłe,
– stoły krzyżowe,
– stoły wspornikowe,
– stoły płytowe,
– stołu obrotowe.
Zastosowanie wiertarek słupowych
Wiertarki słupowe to dość uniwersalne narzędzia, które będą przydatne nie tylko w zakładach rzemieślniczych, ale również w zakładach usługowych i naprawczych. Są też znacznie tańsze od wiertarek kadłubowych (chodzi tu przede wszystkim o koszty związane z zakupem słupa z pionowymi prowadnicami).
Wiertarka słupowa pozwala na obróbkę bardzo różnych urządzeń i materiałów. Bez problemu poradzi sobie również z koniecznością wywiercenia otworów, nawet bardzo głębokich w dużych i ciężkich przedmiotach. Specjalna konstrukcja pozwala również na obróbkę wysokich przedmiotów.