Szkło, jest tak powszechnie stosowane, że aż nie zwracamy na nie większej uwagi. Szklane przedmioty otaczają nas wszędzie: w domu, w biurze, w środkach transportu, w sklepie, itp. Słowem wszędzie. Szkło stosowane jest w postaci luster, okien, przedmiotów codziennego użytku. Specjalnym rodzajem szkła jest szkło stosowane w budownictwie.
Rodzaje szkła stosowanego w budownictwie
Szkło stosowane w budownictwie musi spełniać określone w rozporządzeniu o prawie budowlanym normy bezpieczeństwa. Zatem nie może być to byle jakie szkło z pierwszej lepszej huty. Musi być to atestowany, spełniający wymogi element budowlany. Najczęściej stosowanym szkłem w budownictwie jest: szkło float, antisol, satynowe szkło, piaskowane szkło, szkło laminowane, lustra, szkło o właściwościach antywłamaniowych, elementy szklane klejone metodą UV, lacobel i szkło hartowane. Większość z wyżej wspomnianych rodzajów szkieł nadaje się jako surowiec do przegrody przeciwpożarowej ze szkła.
Przegroda przeciwpożarowa ze szkła, co to takiego?
Przegroda przeciwpożarowa ze szkła jest to przeszklona konstrukcja stosowana w budownictwie. Żeby taka przegroda była bezpieczna i trwała musi być wykonana z odpowiednio atestowanego szkła o określonych w prawie budowlanym wymogach. Ponadto sposób montażu i łączenia elementów szklanych jest także istotna. Do łączenia elementów szklanych w jedną spójną i trwałą przegrodę przeciwpożarową ze szkła stosuje się profile stalowe, mocne uszczelki i środki łączące. Zalety takiej przegrody to bezpieczeństwo użytkowania, także w razie pożaru lub innej katastrofy, przejrzystość, pełna transparencja i przepiękny wygląd. Tak, pełna transparencja, przejrzystości i estetyczny wymiar to bez wątpienia główne zalety rozwiązania jakim jest przegroda przeciwpożarowa ze szkła. Drugą zaletą jest jej bezpieczeństwo. Szkło stosowane w przegrodzie jest spójne. Oznacza to, że podczas rozbicia nie kruszy się na miliony kawałków raniąc ludzi dookoła, lecz pozostaje spójna chroniąc innych przed odłamkami.
Zastosowanie przegrody przeciwpożarowej ze szkła
Taka przegroda cieszy się uznaniem zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej. Do tych obiektów zaliczyć można: banki, przedsiębiorstwa handlowe i usługowe, centra handlowe, i inne budynki, w których skupia się masa ludzi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.