Panele słoneczne, niegdyś rzadkość, dziś są coraz częstszym widokiem na dachach polskich domów. Choć fotowoltaika wymaga zainwestowania w odpowiednią instalację, przynosi ogromne korzyści, jeśli chodzi o komfort codziennego życia i oszczędność. Jakie są największe zalety, a jakie minusy paneli słonecznych? Kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Zalety montażu paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne nie bez powodu stale zyskują na popularności. To nowoczesne, wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Umieszczone na dachu panele przetwarzają promienie słoneczne na energię na użytek domowy. Ta jest darmowa, a jej nadwyżki można odsprzedać, szybko uzyskując zwrot z inwestycji w instalację. W skali roku fotowoltaika to ogromne oszczędności w domowym budżecie.Inne plusy paneli fotowoltaicznych to komfort związany z większym bezpieczeństwem energetycznym wynikającym z uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców. To mniejsze ryzyko przerw w dostawie prądu, a także wyższa wartość nieruchomości. Ogromną zaletą dla wielu osób jest także ekologia – panele słoneczne produkują energię bez szkody dla środowiska.
Panele słoneczne – jakie minusy?
Jak każde rozwiązanie, także fotowoltaika ma swoje wady. Przede wszystkim początkowo wymaga inwestycji. Trzeba zakupić panele fotowoltaiczne, a także zapłacić za ich montaż – z roku na rok ceny instalacji fotowoltaicznej jednak spadają. Inny minus to zależność od warunków nasłonecznienia. Im większa ekspozycja na promienie słoneczne, tym więcej darmowej energii udaje się wytworzyć. Tym samym montaż paneli w przypadku silnie zacienionych miejsc jest mało opłacalny. Trzeba też pamiętać, że nie zawsze instalację fotowoltaiki umożliwia konstrukcja dachu.
Fotowoltaika w domu – od czego zacząć?
Pierwszym krokiem to zainstalowania paneli fotowoltaicznych na dachu, jest znalezienie odpowiedniej firmy w swoim regionie. Najlepiej postawić na doświadczonych specjalistów, cieszących się dobrą renomą i uznaniem klientów. Drugi krok to sprawdzenie możliwości montażu paneli słonecznych przez pracowników firmy. Jeśli okaże się, że pozwala na to konstrukcja dachu, wystarczy zakupić panele fotowoltaiczne i zapłacić za ich instalację. Prawidłowo zamontowane panele, są gotowe do użycia, potem wystarczy jedynie raz w roku opłacić przegląd i w razie potrzeby, konserwację.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.