Systematyczne czyszczenie cegły doskonale wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny powierzchni, ale również jej właściwości. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szereg nowoczesnych metod, które są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne. Świetnym przykładem jest hydropiaskowanie. Nie bez powodu omawiana usługa cieszy się ogromną popularnością – warto zapoznać się z nią bliżej.
Czym jest hydropiaskowanie?
Wiele osób nie ma pojęcia, jak przebiega czyszczenie cegły na mokro. Tradycyjne piaskowanie polega na „zdzieraniu” warstwy wierzchniej przez cząsteczki kruszywa wystrzeliwane na powierzchnię pod dużym ciśnieniem. Jest to metoda, która posiada nie tylko zwolenników, ale również przeciwników. Cechuje się wysoką efektywnością, jednak stwarza ryzyko uszkodzenia powierzchni lub spoiwa (zjawisko to jest zauważalne przede wszystkim w przypadku starych cegieł, których stan nie jest najlepszy).
Hydropiaskowanie przebiega podobnie, jednak dużą rolę odgrywa tutaj woda. Zastosowanie cieczy pozwala znacząco zwiększyć zakres zastosowań opisywanej metody czyszczenia cegły. Ważne jest jednak to, aby proces ten został zrealizowany rzetelnie i ostrożnie. Trafne dostosowanie parametrów pracy urządzenia to podstawa.
Najważniejsze zalety hydropiaskowanie
Czyszczenie cegły poprzez hydropiaskowanie zmniejsza ryzyko powstania trwałych uszkodzeń powierzchni, o ile tylko sprzęt zostanie fachowo dostosowany do rzeczywistego stanu muru. Przed przystąpieniem do pracy należy więc przeprowadzić próbę wytrzymałości powierzchni. Prezentowana metoda nie jest zbyt pracochłonna, co przekłada się na oszczędność czasu.
Kolejną zaletą jest możliwość usunięcia różnego typu zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu wody bez trudu pozbędziemy się oleistych osadów, których eliminacja jest bardzo trudna. Ciekawym jest, że hydropiaskowanie to metoda często stosowana podczas czyszczenia cegły po pożarze.
Czy po hydropiaskowaniu należy sprzątać?
Hydropiaskowanie ogranicza pylenie, a więc nie trzeba martwić się o drogi oddechowe osób przebywających w pobliżu. Wiadomym jest to, że zmieszanie kruszywa oraz wody tworzy charakterystyczne błoto, które osadza się na sąsiadujących powierzchniach. Jeśli prace przeprowadzane są na palcu budowy, to zwykle nie ma konieczności sprzątania.
W zdecydowanej większości przypadków rozkładane są plandeki zabezpieczające, które chronią przed wspomnianym błotem. Usunięcie z nich zanieczyszczeń nie stanowi wyzwania. Najczęściej posiadają one szerokość kilku metrów, jednak wszystko zależy od miejsca realizowania usługi.