Dlaczego warto kupować węgiel w workach.

Decydując się na ogrzewanie domu przy pomocy pieca trzeba wziąć pod uwagę to, że zakupywany opał stały trzeba mieć gdzie przechowywać. Właściciele domów jednorodzinnych muszą więc wydzielić sporo miejsca w swojej kotłowni i zastanowić się nad rodzajem opału, jaki chcę stosować. Sprzedaż węgla odbywa się zazwyczaj w dwóch opcjach: luzem lub jako węgiel w workach.

Czystość i wygoda przechowywania

Sprzedaż węgla w workach jest zdecydowanie bardziej popularna ze względu na wygodę, jaką daje taki rodzaj pakowania opału stałego. Ze względu na zamknięte opakowanie węgiel workowany nie pyli i nie wysypuje się na podłogę, przez co nie brudzi niepotrzebnie kotłowni i nie powoduje dyskomfortu w pracy.

Węgiel w workach jest też znacznie wygodniejszy w przechowywaniu, ponieważ worki 25 kg są stosunkowo poręczne i lekkie, dzięki czemu można układać je w dowolny sposób – nawet pod sam sufit pod ścianą, przez co zapewni się dodatkowe miejsce na przechowywanie w kotłowni innych istotnych produktów.

Wydajność

Węgiel workowany nie traci tak na kaloryczności, jak węgiel składowany luzem. Ten drugi poprzez ciągły kontakt z powietrzem zaczyna wietrzeć i już w kilka miesięcy po jego zakupie może okazać się, że faktyczna energia pozyskana z jego spalania będzie dużo niższa niż założona przy jego zakupie.

Węgiel pakowany w worki ma oczywiście kontakt z powietrzem, jest on jednak niewielki. Worki papierowe są mocne, ale oddychające natomiast worki foliowe posiadają specjalne otwory wentylacyjne umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza.

Wilgoć

Bez względu na to, czy węgiel jest zakupiony luzem czy odpowiednio zapakowany należy pamiętać o zabezpieczeniu go przed nadmierną wilgocią. O ile trudno jest uchronić się przed absorpcją wilgoci bezpośrednio z powietrza, o tyle osłona przed deszczem jest stosunkowo prostą czynnością. Oczywiście, jeśli węgiel jest zapakowany w worki – ten zsypany bezpośrednio na plac będzie można przykryć jedynie folią lub ustawić nad nim wiatę. W innym przypadku węgiel zwyczajnie zamoknie i nie będzie nadawał się do użycia.

Węgiel w workach papierowych ułożonych na europalecie wystarczy przykryć dodatkowo folią, jeśli jest składowany na zewnątrz. Węgiel w workach foliowych nie wymaga natomiast żadnej dodatkowej osłony przeciwdeszczowej.

Każdy zakupiony węgiel powinien posiadać certyfikat jakości i cechować się wysoką wydajnością opałową, aby uniknąć zbyt dużego zużycia i ciągłych zakupów dezorganizujących życie codzienne. Opał zapakowany w worki będzie najlepszym wyborem,

Dodaj komentarz