Stosowanie wykładzin o specjalnych antypoślizgowych właściwościach to obecnie standard w wielu miejscach. Używa się ich w szkołach, przedszkolach, szpitalach, a nawet w urzędach, by zwiększyć bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Czym charakteryzują się wykładziny antypoślizgowe i dlaczego stanowią tak dobre zabezpieczenie?
Wykładziny, którym wilgoć niestraszna
Popularność wykładzin antypoślizgowych jest w pełni zrozumiała. Te pokrycia podłogowe zapobiegają poślizgnięciom i upadkom, dlatego sprawdzają się wszędzie tam, gdzie może pojawić się wilgoć.
Ich budowa pozwala na zamianę każdego pomieszczenia w komfortową, bezpieczną dla wszystkich przestrzeń. Co więcej, to także wykładziny, które czyści się w mgnieniu oka. Wiele osób decyduje się na ich wykorzystanie właśnie z tego powodu.
Jakie cechy posiada wykładzina antypoślizgowa?
Wykładziny te wyróżnia specyficzna struktura, która składa się na ogół z warstwy gumowej lub winylowej oraz wyprofilowanego wzoru. Obecność wzoru ma tu nie tylko znaczenie estetyczne – zapewnia też przyczepność przy każdym kroku po pomieszczeniu.
Wykładziny antypoślizgowe dostępne są w wielu różnych kolorach i wzorach, dlatego też łatwo połączyć upodobania aranżacyjne z bezpieczeństwem przy ich wyborze. Ważnym kryterium, na które trzeba też zwrócić przy tej okazji uwagę, jest także klasa antypoślizgowości powierzchni.
Gdzie muszą się pojawić wykładziny antypoślizgowe?
Wspomnieliśmy już o zaletach takich wykładzin we wspólnych przestrzeniach publicznych, medycznych i edukacyjnych. To podstawowy krok, dzięki któremu minimalizuje się ryzyko wypadku, szczególnie dla małych dzieci i osób, dla których mogłoby mieć to poważne konsekwencje.
Poza wymienionymi wyżej zastosowaniami są one także szeroko wykorzystywane w sporcie, hotelarstwie, gastronomii, przemyśle, produkcji, a także w domach prywatnych. Dostępny na rynku wybór wykładzin antypoślizgowych pozwala z łatwością dobrać odpowiedni wzór do kuchni, łazienki, korytarza czy garażu. Ułatwi to także utrzymanie tych przestrzeni w czystości.