Szczypta wiedzy technicznej

Wybierając osprzęt elektryczny do naszego domu czy mieszkania ograniczamy się zwykle do kwestii estetycznych, resztę pozostawiając sprzedawcy, czy elektrykowi. Warto jednak dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy i tym samym stać się prawie znawcą tematu.

Jak i dlaczego rozplanować lokalizację gniazd?

Zakup gniazd to niemały wydatek, dlatego należy zadbać o to, żeby każdy kupiony przez nas kontakt elektryczny był w przyszłości wykorzystany. Idealną sytuację mamy, jeśli dysponujemy na etapie doboru gniazd dokładnym projektem wnętrz z określoną lokalizacją mebli i innych elementów wyposażenia. Wtedy wystarczy przemyśleć kwestię, gdzie i do czego będziemy używać kontakty elektryczne i w tych miejscach po prostu je wrysować na planie. Jeśli nie mamy projektu, zastanówmy się nad tym, jak będziemy użytkować pomieszczenia, jakie meble i jak ustawimy i narysujmy sami choćby odręczny rysunek, którego będziemy się później trzymać.

Podtynkowe czy natynkowe?

W opisach produktów często widzimy, że zwykłe gniazdka elektryczne stosowane w mieszkaniach to gniazdka podtynkowe. Co to znaczy i do czego w takim razie służą natynkowe? Wszędzie tam, gdzie instalację elektryczną prowadzi się „w ścianach”, a więc konkretnie i faktycznie pod tynkiem, stosuje się gniazda podtynkowe, które mają puszkę „schowaną” w ścianie. Natomiast gniazda natynkowe, są to najczęściej gniazda szczelne, w których puszka razem z gniazdem stanowią integralną całość. Takie gniazda stosuje się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości bezpiecznego montażu puszek w ścianach, instalacja prowadzona jest w np. w rurkach na zewnątrz ścian czy inne względy tego wymagają. W domach gniazda natynkowe spotyka się w piwnicach, kotłowniach, pomieszczeniach gospodarczych, garażach czy na zewnątrz na tarasach lub ogrodach.

Gniazdka elektryczne z klapką czy bez klapki?

Najogólniej klapka stosowana w gniazdach służy ochronie przed porażeniem prądem. Kontakty elektryczne zabezpieczone klapką mają w zamyśle chronić przed bryzgami wody (która jest doskonałym przewodnikiem i w połączeniu z prądem śmiertelnie niebezpiecznym), stąd wniosek nasuwa się sam – gniazda z klapką stosuje się wszędzie tam, gdzie kontakty mogą mieć kontakt z wodą. Czyli w łazienkach, garażach, kotłowniach czy pomieszczeniach gospodarczych.

Z bolcem czy bez?

Uzasadnienie dlaczego i czy zawsze należy stosować gniazda z uziemieniem, czyli tzw. bolcem, jest dość skomplikowane i wymaga wiedzy na temat układów sieci stosowanych w elektroenergetyce, dlatego dla naszych potrzeb przyjmijmy, że obecnie kupujemy zawsze gniazda z bolcem a dociekliwi i żądni wiedzy sami znajdą w Internecie czy specjalistycznych opracowaniach satysfakcjonujące wyjaśnienie tej kwestii.

Dodaj komentarz